No Touch Lazer

No-Touch Lazer Tedavisi nedir?

No-touch lazerastigmat ve miyop tedavisi için göze dokunulmadan uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde göze herhangi bir temas olmaz ve yapılan bu uygulama saniyeler içinde tamamlanır. Tedaviden birkaç gün sonra da normal günlük yaşama hızlı bir şekilde dönülür.

No Touch Lazer Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

No Touch lazer tedavisi herkese uygulanamayacak olan bir tedavi yöntemidir. Bu bakımdan No Touch Lazer tedavisinin uygulanacağı kişiler sınırlıdır.

Tedaviye uygun görülen hastalar ise şunlardır:

 • Miyoplar
 • Hipermetroplar,
 • Astigmatlar,
 • Üst yaş sınırın olmayıp 18 yaşın üzerinde olan kişilere,
 • Korneası ince olan kişilere,
 • Kornea nakli geçirmiş olan fakat astigmatı düzelmeyen hastalara,
 • Croos tedavisiyle birlikte Keratokonus hastalarına,
 • 40 yaşından daha sonra yaşa bağlı olarak gelişen yakın görme sorunu yaşayan hastalara,
 • Katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra da göz numarası sıfırlanamamış olan hastalara da bu tedavi uygulanabilir.

No-Touch Lazer Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

No-Touch Lazer tedavisi, diğer lazer tedavilerinde de olduğu gibi yalnızca damla anestezisi ile yapılan ağrısız bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi, lazer cihazından çıkmakta olan ışınların göze temasıyla gerçekleşir. Lasik yönteminde olduğu gibi ince olan zarın kaldırılmasına da gerek yoktur. Bu sebeple de özellikle ağır- riskli olabilecek spor yapanlarda uygulanabilir.

Tedavi, aynı seans içinde iki göze birden uygulanabilir. Lazer ameliyatı miyop ve astigmat tedavisi için yapılır. Tedavide kullanılan cihaz, hastanın gözünü izler daha sonra da göz hareketlerine uygun olarak kendini ayarlar.

Gözleri damlayla uyuşturulmuş olan hasta, yalnızca gözlerini açıp cihazda yer alan yeşil renkli olan ışığa bakar ve bu bakmış olduğu lazer ışığı da gözde gerekli olan düzeltmeyi yapar. Bu sebeple de gözüne dokunulması hissinden hoşlanmayan hassas kişilerde güvenli bir işlem uygulanmış olur.

No Touch ameliyatı sonrası

Operasyondan sonra da gözlere koruyucu lens yerleştirilir. Hasta taburcu olduktan sonra 36 saatlik bir sürede gözlerde batma, ışıktan rahatsız olma, kızarma ve televizyondaki küçük yazıları da bulanık görme gibi şeyler yaşanabilir. Ertesi gün ve lazer tedavisinden sonraki üçüncü gün hasta kontrole çağrılır. Daha sonra da hasta günlük yaşantısına devam edebilir.

No Touch Yönteminin Diğer Lazer Yöntemlerinden Farkı Nedir?

Lasik ve intralasik gibi tekniklerde, gözde bulunan kornea dokusu özel bıçak ile ya da lazerle kesilir ve daha sonra da tedavi uygulanır. PRK yönteminde de gözün ön çeperi ise alkol yardımıyla eritilerek kazınır ve daha sonra da tedaviye başlanır.

No Touch tedavisinde ise bunların hiçbiri yapılmaz, tedavi bir adımda gerçekleşir. No Touch tedavisinde uzakta olan bir ışık kaynağına da 50 saniyeden daha az bir süre içinde bakmak yeterli olur.

Bu yöntem, diğer tedavi yöntemlerinden sonra görülebilen ve veektazi denen ameliyata bağlı olan ilerleyici kornea incelmesi ve astigmat gelişimi riskini de sıfıra kadar indirir. Bunun yanında diğer yöntemlerde göze zorunlu bir şekilde uygulanan vakum halkasının sebep olabileceği retina yırtılmasını da tamamen ortadan kaldırır.

Neden No Touch Laser Tedavisi?

No Touch Lazer tedavisi, diğer lazer tedavi yöntemlerinden farklı olan bir yöntemdir. Bu yüzden diğer tedavilere nazaran daha fazla tercih edilir.

No Touch Lazer tedavisinin çok fazla bir oranda tercih edilmesinin sebepleri ise şunlardır:

 • Tedavi göze cihaz teması yapılmadan tamamlanır.
 • Gözden zar kaldırılmaz, gözden parça çıkarılmaz ve göz çizilmez.
 • Tedavi saniyeler içinde gerçekleşir.
 • Tedavi esnasında hiçbir şekilde ağrı duyulmaz.
 • Epitel alkolle temizlenmez ve epitel kazıması da yapılmaz.
 • İki göz de aynı seansta tedavi edilir.
 • İnce kornealı hastalara da uygulanabilir.
 • Tedavi sonrasında ise gözler kapatılmaz.
 • Retina yırtılması riski de sıfırdır.
 • Ektazi riski ise sıfıra yakındır.
 • Miyop, astigmat ve hipermetroplara uygulanabilir.
 • Tedavi sonrası süreçte gelişen göz kuruluğu yaşanma oranı da oldukça düşüktür ve geçicidir.
 • Zar kırışması ve zar altında da hücre birikmesi türünden problemler oluşmaz.

Diğer tedavilerden sonra uzun bir süre gözleri darbelere karşı korumak gerekirken, uygulanan bu tedaviden 3-4 gün sonra ise gözlerin bu çeşit bir korumaya gereksinimi kalmaz. Tedaviden hemen sonraki 7. günde havuza ve denize girilmesinde de hiçbir sakınca görülmez.

No Touch Lazer Tedavisiyle Hemen Net Bir Görüş Sağlanabilir Mi?

No Touch tedavisi sonrası gerçekleşen görüş bir hafta bulanıktır ve bir ay boyunca da görüşte dalgalanmalar meydana gelir. En keskin görüş ise 2 ya da 3 ay sonra ortaya çıkar.

No Touch Lazer Kaç Dereceye Kadar Yapılır?

Diğer tedavi yöntemlerinde genel olarak 6 dereceye kadar astigmat 4 ve 8 dereceye kadar da miyop, 4 dereceye kadar da hipermetrop tedavisi yapılması mümkündür. Daha yüksek olan gözlük numaraları için ise fakik göz içi olan lens operasyonları ile tedavi gerçekleştirilmelidir.

Tedavi Sonrası Süreç Nasıl İlerliyor?

Göze kesi yapılarak uygulanmış olan lazer tedavilerinin tam tersine No Touch Lazer tedavisi sonrasında hastalar kısa bir süre içerisinde günlük olarak gerçekleştirdikleri aktivitelerini yapacak konfora sahip olabiliyor. Tedavi yapıldıktan 4 gün sonra da hastanın boks maçına çıkılması dahi gözlere zarar vermiyor. Dördüncü günden sonra yine deniz, havuz, duş ve banyo da serbesttir. Hastalardan genel olarak dikkat edilmesi istenen şey ise bir aylık bir süre boyunca dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanması gerektiğidir.

No Touch Lazer Fiyat

Bir ömür boyu kullanmanız gereken lens, lens suyu ve gözlük gibi maliyetlerle kıyaslandığında No Touch Lazer tedavi yöntemi oldukça ucuz bir tedavi yöntemidir. Tek göz için ortalama 1000-3000 TL aralığındadır. Fiyatlar operasyonun yapılacağı kuruma göre farklılık gösterebilir.

No-Touch Lazer FiyatMuayene Ücreti
Dünya Göz Hastanesi2750₺ SGK + 300₺
Veni Vidi Göz Hastanesi2800₺SGK + 100₺
Kudret Göz Hastanesi3000₺SGK + 130₺
Batı Göz Hastanesi2200₺SGK + 150₺
Göz Vakfı2000₺SGK + 100₺
*Belirtilen fiyatlar tek göz için geçerli fiyatlardır. Belirtilen fiyatlar gozcizdirme.com ekibinin instagram hesabı üzerinden yapmış olduğu anket sonucu ortaya çıkan fiyatlardır. Belirtilen fiyatlar kurumların net fiyatlarını belirtmez.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Yukarda verilen fiyatlar ile kurumların istediği fiyatlar çok farklı.
  İki göz için Dünya göz 20.bin tl ye kadar fiyat çekiyor. Güvenilmez ve para kazanmaya dayalı bir hizmet anlayışı var maalesef.

  1. Merhaba, özellikle bu dönemlerde hastaneler fiyat politikalarının dışına çıkabiliyor. Açıkçası bunu ben de fırsatçılık olarak değerlendiriyorum. Yurtdışından gelen hastalar arttıkça fiyatları da yükseltiyorlar. Burada yazan fiyatlar bu tedaviyi olmuş kişilerin ödemiş olduğu ortalama fiyatlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu