Göz Çizdirme Ameliyatı

Göz Çizdirme Nedir ? - Lazer Göz Ameliyatı
Göz Çizdirme Nedir ? - Lazer Göz Ameliyatı

Birçok kişi gözlerindeki rahatsızlıktan ötürü daha iyi görebilmek için gözlük kullanıyor. Zaman içerisinde gözlük kullanmaya alışıyor olsak da birçoğumuz gözlüklerden kurtulmak istiyoruz. Gözlükler düzenli kullanılsa dahi bir süre sonra gözdeki bozulma ilerlediği için gözlüğün ya da gözlük camlarının değiştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca gözlük camlarının zamanla çizilmesi de gözlüğün değiştirilmesine neden oluyor. Bunların hepsi de yeni masraflar anlamına geliyor. Bu sebeple de hem masraflardan kurtulmak hem de daha güzel bir görünüm elde etmek için birçok kişi gözünden ameliyat olma yoluna gidiyor. Göz çizdirme adı verilen bu uygulama ile artık gözlük kullanmadan rahat bir şekilde etrafınızı görebilme imkânı elde ediyorsunuz.

Göz Çizdirme Nedir? ( Lazer göz ameliyatı)

Göz çizdirme yani lazer göz ameliyatı, miyop, astigmat ve hipermetrop adı verilen kırma kusurlarını kalıcı olarak tedavi ederek, tamamen ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen ve son yıllarda oldukça popüler olan bir tedavi yöntemidir. LASIK, i-LASIK, No-Touch Lazer, Excimer Lazer, PRK gibi birçok çeşidi vardır.

Göz Çizdirme Ameliyatı Türleri

LASIK Ameliyatı

Ülkemizde de çok tercih edilen bu yöntem, özellikle yurtdışında miyop ve astigmat için ilk tercih edilen yöntemler listesinin başında geliyor. LASIK ameliyatında miyop ve astigmat hastalarında başarı oranı oldukça yüksek. Miyop rahatsızlığınız ya da astigmat rahatsızlığınız varsa yazımızın devamında miyop için göz çizdirme ve astigmat için göz çizdirme başlıklarını muhakkak okumalısınız.

Alakalı içerikler; LASIK Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

i-LASIK Ameliyatı

i-LASIK ameliyatı kişiselleştirilmiş LASIK ameliyatı olarak bilinir. Daha önce LASIK ameliyatı olmuş fakat tamamen başarı sağlanamamış kişilere veya LASIK için kornea kalınlığı yeterli olmayan kişilere uygulanır.

Alakalı içerikler; i-LASIK Ameliyatı

No-Touch Lazer

No Touch Lazer (Göze değmeden yapılan lazer tedavisi) özellikle son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanmış ve daha yeni bir yöntemdir. Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi bütün rahatsızlıklar için tercih edilebiliyor olması da oldukça büyük bir avantajdır.

Alakalı içerikler; No-Touch Lazer Tedavisi

Excimer Lazer

Excimer Lazer bilinen ve uygulanan en eski yöntemdir. Her ne kadar başarı oranı yüksek olsa da son zamanlarda uygulanan ve geliştirilen yöntemlerin biraz gerisinde kalmıştır.

Alakalı içerikler; Excimer Lazer Tedavisi

Miyop İçin Göz Çizdirme

Göz çizdirmenin en sık yapıldığı rahatsızlıklardan birini miyop oluşturur. Miyop rahatsızlığı bulunanlar, yakın nesneleri net görebilirken, uzak nesneleri bulanık görürler.

Miyop hastaları gözlük kullanmadıklarında bir süre sonra gözlerindeki bozukluk artacağı için ileride daha yüksek numaralı gözlük kullanmak zorunda kalır. Bu nedenle birçok kişi göz çizdirme yani lazer göz ameliyatı yaptırma yoluna başvurur. Lazerle yapılan çizdirme ameliyatları sayesinde gözdeki uzağı görememe rahatsızlığı giderilir ve ameliyatın ardından bir süre sonra hasta uzağı kolay bir şekilde görebilir hale gelir.

Miyop kaç dereceye kadar tedavi edilebilir?

Miyop, -10.00 dereceye kadar tedavi edilebiliyor. Fakat miyop derecesi yüksek bu kadar yüksek ise tedaviyi gerçekleştirecek hekim ve tedavide tercih edilecek yöntem oldukça önem taşıyor. Böyle bir durumunuz var ise, lütfen tedavi öncesi detaylı bir araştırma yapmadan bir karara varmayın.

Astigmat için göz çizdirme

Astigmat rahatsızlığı yaşayanlar gözlük ya da lens kullanırlar. Ancak bu iki destekten de sıkıldıysanız veya gözlüğü estetik bulmuyorsanız lazer göz ameliyatı yöntemine başvurabilirsiniz. Lazerle yapılan çizdirme ameliyatları çok yüksek oranda başarı sağlamaktadır.  

Ancak bu her astigmat hastasının lazer göz ameliyatı olabileceği anlamına gelmez. Lazer tedavisine başvuru yaptığınızda buna uygun olup olmadığınıza doktor karar verir.  Dilerseniz sayfanın alt kısmında yer alan, lazer ameliyatı uygunluk testine katılarak kendiniz için ön rapor oluşturabilirsiniz.

Burada:

  • Astigmatınızın türü,
  • Korneanızın kalınlık oranı,
  • Yaşınız,
  • Mevcutsa diğer sağlık sorunlarınız kontrol edilir.

Yani astigmat için yaptırmak istediğiniz lazer tedavisinde başarılı olmak için birçok etkene bakılır ve ameliyata da bunlara göre karar verilir.

Hipermetrop için Göz Çizdirme

Hipermetrop rahatsızlığı da göz çizdirme tedavisi ile tedavi edilebilir fakat miyop ve astigmat rahatsızlığına göre başarı oranı daha düşüktür. Aynı zamanda hipermetrop hastalarının tamamı lazer göz ameliyatı olamazlar. Hipermetrop rahatsızlığı bulunan kişilerin ameliyat olabilmeleri için +4.00 veya daha düşük bir derecesi olmalıdır. Eskiden en fazla +2.00 dereceye kadar yapılabiliyordu fakat her geçen gün uygulanan yeni teknikler ile şuan +4.00 dereceye kadar uygulanabiliyor. Bu da önümüzdeki yıllarda bu derecenin daha yukarılara çıkmasının mümkün olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Kimler Göz Çizdirme Ameliyatı Olabilir?

Gözü çizdirebilmenin bazı şartları vardır. Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ancak daha acil durumlar mevcutsa tabii ki de ailenizin onayı ile gözünüzü daha erken yaşlarda da çizdirebilirsiniz. Bir diğer şart ise göz numaralarınızın ameliyatın yapılacağı yıl içerisinde hiç değişmemiş olmasıdır.

Bunların yanı sıra romatizma, diyabet ya da keratokonus gibi kronik rahatsızlıklarınızın olmaması lazım. Bunun yanı sıra gözünüzde katarakt gibi başka hastalıkların olması da lazer tedavisine engel teşkil ediyor. Gözlük veyahut lens kullanıyorsanız ya da bunların ikisini de kullanmıyor ancak gözünüzde bozukluk varsa lazer tedavisi için doktorlara başvurabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi

Gözünüzü lazerle çizdirdiniz ve artık eski günlerinize dönmenizi bekliyorsunuz. Eski yaşantınıza dönebilmeniz için fazla bir süre beklemenize gerek yok. Ancak bu aşamada yapmanız gerekenler var. Öncelikle gözünüzü sürekli ovuşturmamalısınız. Ayrıca göze herhangi bir şekilde baskı da yapmamalısınız.

Eğer ameliyatı yazın olduysanız denize en az bir haftadan önce girmemeniz gerekir. Bunların yanında doktorunuzun verdiği damlaları da düzenli olarak kullanmalısınız. Ameliyat sonrasında yapacağınız bir diğer şey ise güneş gözlüğü kullanmak. Ameliyatın ardından üç ila altı ay içerisinde dışarı çıktığınızda güneş gözlüklerinizi kullanmanız gerekir. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde göz sağlığınızı uzun süre korumanız mümkün olacaktır.

Göz Çizdirme Zararlı Mı?

Göz çizdirme ameliyatı, zararlı bir ameliyat değildir. Her ameliyatta olduğu gibi, bu ameliyatta da bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bu komplikasyonlar, oldukça nadir görülür.

Bu komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Yapılan ameliyatlarda korneada bulunan duyuların sinirleri kesiliyor. Bu aşamada korneanın kendisini onarmaması ihtimali bulunuyor. Yani çok düşük bir ihtimal dahi olsa göz numaralarınız tamamen sıfırlanmamış olabiliyor.
  2. Bir başka olumsuzluk ise göz kuruluğunun yaşanması. Bu da her ne kadar sık rastlanılan bir risk olmasa dahi ameliyat sonrasında göz kuruluğu meydana gelebiliyor. Göz kuruluğu oluşması durumunda ise zaman zaman suni gözyaşı damlaları kullanmanız gerekebilir.

Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatları

Ameliyat fiyatları ameliyatı gerçekleştirecek kuruma göre ve ameliyat türüne göre değişiklik gösterebilir. LASIK, No-Touch, i-Lasik ameliyatlarının fiyatları birbirinden farklıdır. Ortalama fiyatı bir göz için 2500₺ diyebiliriz. Biz GozCizdirme.com ekibi olarak yaptığımız araştırmalara göre bu fiyatlardan daha düşük fiyata tedavi gerçekleştirilen yerleri tavsiye etmiyoruz. Fiyatı her ne olursa olsun, tedaviyi gerçekleştirecek kurumu araştırmalısınız fakat bu tarz bir durumda daha hassas davranarak, daha detaylı bir araştırma yapmanızı, daha önce tedavi olmuş hastaların yorumlarını ve fikirlerini önemseyerek hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Lazer Göz Ameliyatı Uygunluk Testi

GozCizdirme.com ekibi tarafından hazırlanan bu uygunluk testi tamamen ücretsizdir. Size sorulan soruları yanıtlayarak lazer göz ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığınız ile ilgili ön rapor oluşturabilirsiniz. Testi başlattığınızda test yeni bir sekmede açılır.

TESTİ BAŞLAT

Son Güncelleme: 09.06.2020 20:24


Fatih Berkay hakkında 23 makale
GozCizdirme.com sitesinin kurucusu ve yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*