Göz Çizdirme – Lazer Göz Ameliyatı

Göz Çizdirme Ameliyatı

Birçok kişi gözlerindeki rahatsızlıktan ötürü daha iyi görebilmek için gözlük kullanıyor. Zaman içerisinde gözlük kullanmaya alışıyor olsak da birçoğumuz gözlüklerden kurtulmak istiyoruz. Gözlükler düzenli kullanılsa dahi bir süre sonra gözdeki bozulma ilerlediği için gözlüğün ya da zamanla camların çizilmesi nedeniyle gözlük camlarının değiştirilmesi gerekiyor. Bunların hepsi de yeni masraflar anlamına geliyor. Bu sebeple de hem masraflardan kurtulmak hem de daha güzel bir görünüm elde etmek için birçok kişi göz çizdirme ameliyatı olma yoluna gidiyor. Bir diğer adıyla lazer göz ameliyatı olarak bilinen bu uygulama ile artık gözlük kullanmadan rahat bir şekilde etrafınızı görebilme imkânı elde ediyorsunuz.

Göz Çizdirme Nedir? ( Lazer göz ameliyatı)

Göz çizdirme yani lazer göz ameliyatı, görme bozukluklarını kalıcı olarak tedavi ederek, tamamen ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen ve son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan bir tedavi yöntemidir. Aslına bakarsak ülkemizde bu tedavi yöntemine karşı bir önyargı vardı fakat yurtdışında bu durum bizden biraz daha farklı. Bu önyargının sebebi ise geçmişte kullanılan tedavi yöntemlerinin yeteri seviyede iyi olmaması ve başarı oranının düşük olmasıydı. Günümüzde tedavi yöntemlerinin fazla olması ve tedavinin kişiselleştirilebiliyor olması başarı oranını ciddi oranda yükseltiyor. Öyle ki tedavi sonrası göz derecelerinin tamamen sıfırlanma ve başarı oranı %95’i bulmuş durumda. Lazer göz tedavisinin birçok çeşidi vardır. Sizin kırma kusurunuz, göz yapınız, varsa diğer hastalıklarınız ve geçmişte yaşadığınız operasyonlar göz önüne alınarak size en uygun tedavi yöntemi seçilir.

Gelin şimdi sizinle tüm tedavi türlerini inceleyelim.

Göz Çizdirme Ameliyatı Türleri

No-Touch Lazer

No Touch Lazer göze herhangi bir temas olmadan yapılan ve özellikle son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanmış bir yöntemdir. Bütün görme bozuklukları için için tercih edilebiliyor olması da oldukça büyük bir avantajdır ve başarı oranı oldukça yüksektir.

Daha Detaylı Bilgi İçin Mutlaka Göz Atın: No Touch Lazer Tedavisi

Lasik Ameliyatı

Ülkemizde de çok tercih edilen bu yöntem, özellikle yurtdışında miyop ve astigmat için ilk tercih edilen yöntemler listesinin başında geliyor. LASIK ameliyatında miyop ve astigmat hastalarında başarı oranı oldukça yüksek. Miyop ya da astigmat rahatsızlığınız varsa Lasik ameliyatını tercih edebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin Mutlaka Göz Atın: Lasik Ameliyatı

i-Lasik Ameliyatı

i-LASIK ameliyatı kişiselleştirilmiş Lasik ameliyatı olarak bilinir. Daha önce Lasik ameliyatı olmuş fakat tamamen başarı sağlanamamış ve ikinci kez lazer göz ameliyatı olacak kişilere veya Lasik için kornea kalınlığı yeterli olmayan kişilere uygulanır.

Alakalı içerikler: i-LASIK Ameliyatı

Excimer Lazer

Excimer Lazer bilinen ve uygulanan en eski yöntemdir ve kullanılmaya devam etmektedir.

Alakalı içerikler: Excimer Lazer Tedavisi

Kimler Göz Çizdirme Ameliyatı Olabilir?

Gözü çizdirebilmenin bazı şartları vardır. Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ancak daha acil durumlar mevcutsa tabii ki de ailenizin onayı ile gözünüzü daha erken yaşlarda da çizdirebilirsiniz. Bir diğer şart ise göz numaralarınızın ameliyatın yapılacağı yıl içerisinde hiç değişmemiş olmasıdır.

Bunların yanı sıra romatizma, diyabet ya da keratokonus , katarakt gibi kronik rahatsızlıklarınızın olmaması lazım. Gözlük veyahut lens kullanıyorsanız ya da bunların ikisini de kullanmıyor ancak gözünüzde bozukluk varsa lazer tedavisi için doktorlara başvurabilirsiniz.

Siz de tedaviye uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız teste katılabilirsiniz.

Göz Çizdirme Sonrası İyileşme Süresi

Lazer göz ameliyatı oldunuz ve artık eski günlerinize dönmenizi bekliyorsunuz. Eski yaşantınıza dönebilmeniz için fazla bir süre beklemenize gerek yok, göz çizdirme iyileşme süreci tedavi yöntemine gere 1-7 gün arası ancak bu aşamada yapmanız gerekenler var.

  • Öncelikle gözünüzü sürekli ovuşturmamalı ve göze herhangi bir şekilde baskı da yapmamalısınız.
  • Doktorunuzun reçete edeceği ilaç ve damlaları düzenli olarak kullanmalısınız.
  • Işıklı ortamlardan uzak durmalı, ışığa olabildiğince az maruz kalmalısınız.
  • Eğer ameliyatı yazın olduysanız denize en az bir haftadan önce girmemeniz gerekir.
  • Yapacağınız bir diğer şey ise göz çizdirme sonrası güneş gözlüğü kullanmak. Ameliyatın ardından üç ila altı ay boyunca dışarı çıktığınızda güneş gözlüklerinizi kullanmanız gerekir çünkü ameliyat sonrası ışığa karı hassasiyetiniz artabilir.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde hem göz sağlığınızı uzun süre korumanız mümkün olacak hem de iyileşme süreci en kısa şekild etamamlanacak.

Göz Çizdirme Riskleri / Göz Çizdirme Riskli Mi?

Göz çizdirme ameliyatı, zararlı bir ameliyat değildir fakat her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bu komplikasyonlar, oldukça nadir görülür.

Bu komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Yapılan ameliyatlarda korneada bulunan duyuların sinirleri kesiliyor. Bu aşamada korneanın kendisini onarmama ihtimali bulunuyor. Yani çok düşük bir ihtimal dahi olsa göz derecesi tamamen sıfırlanmamış olabiliyor.
  2. Bir başka olumsuzluk ise göz kuruluğunun yaşanması. Bu da her ne kadar sık rastlanılan bir risk olmasa dahi göz çizdirme sonrası göz kuruluğu meydana gelebiliyor. Göz kuruluğu oluşması durumunda ise zaman zaman suni gözyaşı damlaları kullanmanız gerekebilir.

Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatları

Ameliyat fiyatları ameliyatı gerçekleştirecek kuruma göre ve ameliyat türüne göre değişiklik gösterebilir. LASIK, No-Touch, i-Lasik ameliyatlarının fiyatları birbirinden farklıdır. Ortalama fiyatı bir göz için 2500₺ diyebiliriz. Biz GozCizdirme.com ekibi olarak yaptığımız araştırmalara göre bu fiyatlardan daha düşük fiyata tedavi gerçekleştirilen yerleri tavsiye etmiyoruz. Fiyatı her ne olursa olsun, tedaviyi gerçekleştirecek kurumu araştırmalısınız fakat bu tarz bir durumda daha hassas davranarak, daha detaylı bir araştırma yapmanızı, daha önce tedavi olmuş hastaların yorumlarını ve fikirlerini önemseyerek hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Lazer Göz Ameliyatı Uygunluk Testi

GozCizdirme.com ekibi tarafından hazırlanan bu uygunluk testi tamamen ücretsizdir. Size sorulan soruları yanıtlayarak lazer göz ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığınız ile ilgili ön rapor oluşturabilirsiniz. Testi başlattığınızda test yeni bir sekmede açılır.

Bir Yanıt Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.