Bir güneş gözlüğünde olması gerekenler

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

En önemli soru bu. Güneş gözlüğü alırken hepimiz estetik olarak nasıl durduğuna bakarız ve yüzümüze yakıştırdığımız güneş gözlüğünü alırız. Fakat güneş gözlüğü alırken sadece buna dikkat etmek yeterli değil. Gelin hep beraber dikkat etmemiz gereken diğer şeylere bakalım ;

Güneş gözlüğü camlarının kalitesi : Aslında en çok buna dikkat etmeliyiz. Güneş gözlüğü camlarının birden fazla çeşidi vardır sizin için en iyisini bulmak oldukça zordur. Günümüzde çoğu camlar boyanır ve güneş gözlüğü camı olarak piyasaya sunulur fakat bir güneş gözlüğünde olması gereken en önemli özelliklerden birisi polarizedir.

Polarize Cam Nedir?

Polarize yansımaları kesen bir kaplamadır. Örneğin özellikle uzun yolculuklarda ileride bir su birikintisi görürsünüz ve yaklaştıkça bu yok olur. Aslında bu güneşin asfalta yansımasıdır fakat siz bunu yaklaştıkça anlarsınız. Polarize özelliği sayesinde bu yansımalar kesilir ve siz yaklaşmadan dahi onun bir su birikintisi değil yansıma olduğunu anlarsınız. Işık yansımalarını kesmesi için güneş gözlüğünüzde kesinlikle polarize olmalı.

Polarize

Antirefle

Tıpkı optik gözlük alırken dikkat ettiğimiz gibi güneş gözlüğü alırken de camlarında antirefle olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Optik gözlüklerde camın dış yüzeyine yapılabilen antirefle kaplaması güneş gözlüklerinde camın iç yüzeyine yapılabilir ve bu sayede gözünüz zararlı UV ışıklarından korunmuş olur. Aynı zamanda antirefle yaşarma,yanma ve batma gibi şikayetlerin önüne geçmek için gözleri dinlendirme özelliğine sahiptir.

Çerçeve seçimi

Bir diğer dikkat etmemiz gereken şey ise çerçeve seçimidir. Daha doğrusu çerçevenin ham maddesini bilmektir. Çerçeve seçimi yaparken kemik gözlüklerde plastik yerine asetat ham madde seçmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra metale karşı alerjiniz var ise sırf estetik olarak güzel durduğu için metal gözlük tercih etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu