Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

Ülkemizde birçok kişi miyop veya astigmat gibi kırma kusurlarından birisine sahip fakat gözlük kullanım oranı diğer ülkelere oldukça düşük durumda. Neyse ki farkındalığın artmasıyla beraber gözlük kullanım oranları her gün artıyor. Gözlük kullanım oranı arttıkça numaralı gözlük camı fiyatları ile ilgili sorular da beraberinde geliyor. Hemen hemen gözlükçüye gitmiş herkesin kafası karışmış ve cam seçimi konusunda bir türlü işin içerisinden çıkamayacak hale gelmiştir. Bazen cam çeşidinin fazla oluşu, bazen yetersiz veya yanlış bilgilendirme, bazen de cam fiyatlarının tutarsızlığı kafanızı karıştırıyor olabilir. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; bu yazıyı bir gözlükçü olarak yazıyorum ve bu yazıda numaralı gözlük camı fiyatları ve gözlük cam çeşitleri hakkında tüm bilgileri sizinle paylaşacağım.

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

Numaralı gözlük camı fiyatları 50₺’den başlayıp 10.000₺’ye kadar değişiklik gösteriyor. Fiyat aralığının bu denli açık olmasının sebebi ise gözlük camlarının kişiselleştirilebiliyor olması ve her meslek grubuna, her dereceye, her isteğe göre farklı bir gözlük yapılabiliyor olması. Aslında kafa karışıklığı burada başlıyor diyebilirim fakat merak etmeyin, bu yazının sonunda numaral gözlük camları hakkında her şeyi anlamış olacaksınız. Yazımızın devamında bütün camların fiyatlarını tablo olarak verecek olsamda, özet geçmem gerekirse organik gözlük camı fiyatları 50₺, antirefle cam fiyatları 100₺, mavi kaplamalı cam fiyatları 150₺ ila 400₺, progresif gözlük camları 500₺ ila 3000₺ aralığında diyebilirim.

SGK Gözlük Ödemeleri

Sosyal Güvenlik Kurumu hem gözlük çerçevesi hem de gözlük camı için belirli bir miktar katkıda bulunuyor fakat bu miktar oldukça düşük bir miktar. SGK Gözlük çerçevesi için her 3 yılda bir 37.80₺ gözlük camları içinse 13₺ ila 80₺ aralığında bir katkı ödemesi yapıyor. Aradaki fiyat farklılığı ise göz derecelerine, cam türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Çok yüksek bir numaranız yoksa veya ikisi bir arada (progresif gözlük camı) almadığınız sürece SGK katkı payı 13₺.

*Yukarıda Belirtilen ödemelerde emekliler için %10 Çalışanlar için %20 kesinti uygulanır.

SGK Gözlük Ödeme Süresi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi SGK Gözlük Çerçevesi için katkı ödemesini 3 yılda bir yapıyor fakat gözlük camı ödemelerinde durum biraz değişiklik gösterebiliyor. SGK’nın gözlük camı süresi çerçeve ile aynı yani son cam alış tarihinden 3 yıl sonradır fakat numara değişikliği söz konusuysa herhangi bir süre gözetmeksizin cam ödemesi yapar. Bu durumda göz derecelerinin minimum 0.50 artması veya düşmesi gerekiyor.

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama’nın iki yolu var. Bunlardan ilki herhangi bir gözlükçü tarafından TC kimlik numaranız ile Medula Optik sistemi üzerinden yapılır. Kendiniz sorgulama yapmak istiyorsanız e-devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama Adresi (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula)

Gözlük Cam Çeşitleri

Yazımızın başında bahsettiğim gibi çok fazla cam firması ve çok fazla gözlük cam çeşidi var. Gözlük camları; Organik camlar, kolormatik gözlük camı, antirefle kaplamalı camlar, inceltilmiş camlar, progresif camlar gibi gruplara ayrılıyor. Bunun hakkında detaylı bilgiyi “gözlük cam çeşitleri” yazımda verdim. Gözlük camı almadan önce bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Cam Fiyatları (Tablo)

Aşağıda paylaştığım tabloda elimden geldiğince tüm camları yazmaya çalışacağım fakat elbette gözden kaçırdıklarım olabilir. Sizin araştırma yaptığınız cam listede yoksa lütfen yorum olarak belirtin, en kısa sürede fiyatını tabloya ekleyelim.

Tablo cam türlerine göre hazırlanmıştır, aynı cam türünün fiyatı cam markasına göre farklı fiyatlar gösterebilir. Örneğin, %35 inceltilmiş cam fiyatı Essilor markasında xx₺ İşbir Optik (VisionArt) veya Zeiss Gözlük Camı fiyatları farklı olabilir.

Derece Aralığı >>>>>>>>>>>>>>0,25 ve 2,00 (-/+)2,25 ve 4,00 (-/+)4.25 ve 6.00 (-/+)6.00 derece ve üzeriNOT
Düz Organik Cam3070150Veri Yok.
Antirefle Kaplamalı Cam80150200Veri Yok.İnceltme yapılacak ise fiyata inceltilmiş camlar bölümünden bakabilirsiniz. İnceltilmiş camların hemen hemen hepsi antirefle kaplamalıdır.
Progresif Cam 500 ila 3000 aralığında.500 ila 3000 aralığında.500 ila 3000 aralığında.500 ila 3000 aralığında.İnceltme veya başka bir işlem yapılacaksa fiyat artar.
%35 inceltilmiş cam (1.56 index)150250300400İnceltilmiş Camlar konusunda fiyatları lütfen index bölümünden baz alarak kıyaslayın. Bazı gözlükçüler %35’e %40, Bazı Gözlükçüler %65’e %70 İnceltilmiş diyebilir. İndeksler sabittir ve 4 çeşit inceltilmiş cam vardır.
%45 inceltilmiş cam (1.61 index)Veri Yok. / Üretim Yok.400700İnceltilmiş Camlar konusunda fiyatları lütfen index bölümünden baz alarak kıyaslayın. Bazı gözlükçüler %35’e %40, Bazı Gözlükçüler %65’e %70 İnceltilmiş diyebilir. İndeksler sabittir ve 4 çeşit inceltilmiş cam vardır.
%60 İnceltilmiş Cam (1.67 index)Veri Yok. / Üretim Yok.6008001000İnceltilmiş Camlar konusunda fiyatları lütfen index bölümünden baz alarak kıyaslayın. Bazı gözlükçüler %35’e %40, Bazı Gözlükçüler %65’e %70 İnceltilmiş diyebilir. İndeksler sabittir ve 4 çeşit inceltilmiş cam vardır.
%65 İnceltilmiş Cam (1.74 index)Veri Yok. / Üretim Yok.80010001500İnceltilmiş Camlar konusunda fiyatları lütfen index bölümünden baz alarak kıyaslayın. Bazı gözlükçüler %35’e %40, Bazı Gözlükçüler %65’e %70 İnceltilmiş diyebilir. İndeksler sabittir ve 4 çeşit inceltilmiş cam vardır.
Organik Kolormatik Cam150300Veri Yok. / Özel ÜretimVeri Yok. / Özel Üretim
Transitions Cam400Veri Yok. / Özel ÜretimVeri Yok. / Özel Üretim
Fiyatlar, cam firmalarına göre farklılık gösterebilir. Essilor, Nikon, VisionArt gibi farklı cam firmaları farklı fiyatlara sahip olabilirler.
Bu içerikte yer alan fiyatların hiçbirisi bir ürünün reklamı veya tanıtımı amacıyla hazırlanmamış ve fiyatların hiçbirisi net fiyat bilgisi olarak paylaşılmamıştır. Genel Piyasa Araştırması ile ortalama fiyatlar yazılmıştır.

Önemli Not: Lütfen almış olduğunuz gözlük camlarının fiyatlarını sormak için sitemizde bulunan iletişim numarasını kullanmayın. Soru ve görüşleriniz için altta bulunan yorumlar bölümünü kullabilirsiniz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

      1. Merhabalar,
        Günümüz itibariyle 05/12/21 her şeyin fiyatı fütursuzca artıyor, acaba 12 sağ ye 13.5 sol fiyatları ne kadar olmuştur.

  1. -11 miyop diğer göz -10 miyop -1.25 astigmatım var. Yerel bir optikçi Hawk plus marka cam 1.900TL dediler fiyatı uygun mudur. Atasun optik seiko 2.100TL hangi marka daha iyi veya güvenilirdir sizce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu