MSÜ Göz Şartları ve MSÜ Göz Derecesi

MSÜ Göz Şartları

Harp okullarında eğitim görmek istiyorsanız bazı göz şartlarını sağlamış olmanız gerekiyor. Polislik Göz Şartları yazımızda bahsettiğimiz polislik için tamamen sağlıklı, hiç derecesi olmayan göz şart koşulmuyor fakat elbette sınırlamalar mevcut. Bu durum aynen Milli Savunma Üniversitesi içinde geçerli. Bu yazımızda MSÜ Göz Şartları ve MSÜ Göz Derecesi ve MSÜ Göz Çizdirme hakkında gerekli tüm bilgileri ve yönetmeliği sizinle paylaşacağız.

MSÜ Göz Derecesi

Milli Savunma Üniversitesi’nde öğrenci olmak isteyen fakat miyop, astigmat, hipermetrop gibi görme kusurlarından herhangi birisine sahip olan kişilerin her bir göz için 1 derece (sağ/sol) toplamda 2 dereceye kadar olan görme bozuklukları MSÜ öğrenciliğine engel değildir.

*Bu bilgiye 05.04.2021 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 35. Maddesinin 2. Fıkrasından ulaşılmıştır.

İlgili Yönetmelik: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.20169431.pdf

msü göz derecesi
Yönetmelikte birçok madde ve fıkra olduğu için aradığınız maddeyi bulmakta zorluk çekenler için ekran görüntüsü.

MSÜ Göz Çizdirme

Göz dereceleriniz TSK Yönetmeliğine göre MSÜ öğrencisi olmanıza engel teşkil ediyorsa üzülmenize gerek yok. MSÜ Göz Çizdirme tedavisi olmuş kişilerin öğrenci olmasında herhangi bir sorun görmüyor. Göz dereceleriniz öğrencilik için yeterli değilse göz çizdirme ameliyatı olarak derecelerinizi tamamen sıfırlayabilir veya gerekli şartların oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için “göz çizdirme ameliyatı” yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

TSK Göz Düzeltmeleri ile ilgili yönetmelik: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.20158136.pdf

msü göz çizdirme
MSÜ Göz Çizdirme

MSÜ Göz Şartları

MSÜ öğrencisi olabilmeniz için sadece göz derecelerinizin yeterlilik sağlaması yetmiyor. Bunun yanı sıra daha farklı göz rahatsızlığınızın bulunmaması gerekiyor. Bu rahatsızlıklar;

  • Katarakt: Gözün şeffaf tabakasının saydamlığını yitirmesi (Daha ayrıntılı bilgi için “Katarakt” Yazımızı inceleyebilirsiniz.)
  • Keratokonus: Kornea’nın sivrileşmesi (Daha ayrıntılı bilgi için “Keratokonus” yazımızı inceleyebilirsiniz.
  • Göz Kapağı Düşmesi
  • Göz Kayması (Şaşılık)
  • Göz Titremesi
  • Göz Tansiyonu
  • Gözyaşı Kanalının Tıkanıklığı
  • Retina Hastalıkları
  • Göz İçi Mercek Ameliyatı

MSÜ öğrencisi olmak için engeldir.

MSÜ Göz Çizdirme Uygunluk Testi

MSÜ üniversitesi öğrencisi olmak için göz çizdirme tedavisi olmanız gerekiyorsa göz çizdirme yazımızda bahsettiğimiz gibi bu tedavi için de bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmek için “Lazer Göz Ameliyatı Uygunluk Testi” sayfamızı ziyaret edebilir ve kısa bir test ile kendinize özel ön rapor oluşturabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu