Miyop Nedir? Miyop Belirtileri ve Miyop Tedavisi

Miyop Nedir?

Teknolojik cihazların kullanımının artmasıyla beraber miyop nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Miyop görme kusurları arasında en yaygın olarak görülen, uzaktaki cisimleri bulanık görmeye neden olan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren bir kırma kusurudur. Öyle ki miyop olan kişiler göz çizdirme (lazer göz ameliyatı) olmadığı sürece görme sorunlarını ortadan kaldırmak için gözlük veya kontakt lens gibi yardımcı araç kullanmak zorunda kalırlar.

Miyop nasıl oluşur?

Miyop ışığın retinanın tam üzerinde odaklanması gerekirken, retinanın önünde odaklanması sonucu oluşur. Işığın retinanın önüne odaklanmasına ise kornea’nın (gözün ön yüzeyinde bulunan şeffaf tabaka) şekil bozukluğu ve göz küresinin normalden daha uzun olması sebep olur. Öyle ki sağlıklı bir kornea tam yuvarlak şeklinde olur, miyop olan bir kişide ise kornea biraz daha yumurta şeklinde olur. Aslında bunları resimlerle açıklamak daha doğru olur;

Resim 1 – Resimde görüldüğü gibi normal yani sağlıklı bir gözde karşıdan gelen ışık retinanın tam üzerinde odaklanıyor.

Miyop nedir

Resim 2 – Resimde görüldüğü gibi miyop gözde karşıdan gelen ışın retinanın biraz daha önünde odaklanıyor.

miyop belirtileri

Video – 1

Miyop neden oluşur?

1-) Bilgisayar kullanımı: Gün içerisinde fazla bilgisayar kullanımı en önemli nedenidir. Gözümüz zararlı UV ışıklarına karşı dirençsizdir, bilgisayardan gözümüze gelen UV ışıklarına karşı kendisini koruyamaz ve bu ışıkların verdiği zararlar sonucu miyop oluşabilir. Bu yüzden günlük bilgisayar kullanımı en fazla 2 saat olarak tavsiye edilir fakat mesleği gereği gününün çoğunu bilgisayar karşısında geçirmek zorunda olan kişiler için bu tavsiyeye uymak imkânsız. Bu yüzden gününün çoğunu mecburi bir sebeple bilgisayar karşısında geçiren kişilere 1-2 tavsiyede bulunabiliriz.
a- Bilgisayar kullanımı esnasında UV ışıklarına karşı yüksek koruma sağlayan gözlüklerin kullanın.
b- Her ne kadar mecbur dahi olsanız 30-45 dakikada bir gözlerinizi dinlendirin.

2-) Çok fazla okuma yapmak veya yakın mesafeye odaklanmak: Çok fazla yakın mesafeye odaklanmak (örneğin; kitap okumak) gözleri fazla yorduğu için bu yorgunluğa bağlı miyopi oluşabilir. Bu yüzden çok fazla yakın mesafeye odaklanmamanızı tavsiye ederiz. Yine mecburi bir sebepten dolayı çok fazla yakına odaklanan kişilere en azından 30 dakikada bir gözlerini dinlendirmelerini ve uzağa bakmalarını tavsiye ederiz.

3-) Genetik: Aslında bunu ilk sıraya da yazabilirdik fakat hem bu konu üzerinde yapılan araştırmalar miyop hastalığının genetik olarak yani anne veya babadan çocuğa geçmesini çok düşük olarak gösteriyor. Elbette miyop genetik olarak geçiş gösterebilir fakat bu düşük bir ihtimal.

Miyop belirtileri

Miyop belirtileri uzaktaki cisimleri veya kişileri net görememe, gözleri kısarak bakma gibi birden fazla şekilde sıralanabilir. Bu belirtilerin biri veya birden fazlası sizde aynı anda görülebilir. Bu belirtileri sıralamamız gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Uzağı net görememek: En sık rastlanılan belirti uzağı net görememektir. Kişiler uzaktaki cisimleri veya kişileri net göremezler, bu cisimleri net görebilmek için yaklaşırlar.
 2. Gözleri kısarak bakmak: Kişiler görüntüyü netleştirebilmek için gözlerini kısarak bakarlar.
 3. Sık sık göz yorgunluğu: Bu da oldukça sık görülen bir belirtidir, kişiler sık sık göz yorgunluğu yaşarlar. Göz yorgunluğundan kastımız ise şu şekilde;
  a- Göz sulanması
  b- Göz yanması
  c- Göz ve baş çevresinde ağrı (Aynı zamanda en sık görülen astigmat belirtileri arasındadır.)
 4. Sürekli gözleri ovalamak: Hem yorgunluğun hem görüntü bulanıklığının verdiği rahatsızlıkla sürekli gözleri ovalamak.

Miyop belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin birisine veya birden fazlasına sahipseniz “miyop teşhisi” için zaman kaybetmeden bir doktora başvurun.

Miyop teşhisi için ne yapılır?

Miyop teşhisi detaylı bir göz muayenesi sonrasında yapılır. Muayene eden doktor önce bilgisayar ölçümü ile gözünüzde derece olup olmadığını kontrol eder. Daha sonra derece var ise bilgisayarın vermiş olduğu sonuçları ve o derecelere yakın dereceleri size denettirir. Siz hangi derecede daha rahat ediyorsanız bunu belirtmenizi ister ve o dereceleri size reçete ederek miyop tanısı koyar.

Miyop tedavisi

Miyop olanların en çok merak ettiği şeye geldik sanırım. Miyop tedavi edilebilir mi? Elbette miyop tedavi edilebilir, hatta tamamen ortadan kaldırılabilir. Miyop tedavi yöntemleri şu şekilde;

 1. Gözlükler tedavisi; Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte en çok tercih edilen tedavi yöntemi gözlüklerdir. Miyop hastaları gözlük yardımıyla miyop şikayetlerini ortadan kaldırır. Gözlükler görüntünün netleşmesini sağlar.
 2. Kontakt lensler ile tedavi; Kontakt lensler tıpkı gözlükte olduğu gibi miyop şikayetlerini ortadan kaldırarak görüntünün netleşmesini sağlar.
 3. Lazer ile göz çizdirme; Göz çizdirme, yani lazerle göz ameliyatı ise son 15 yılın en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Miyop göz çizdirme ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Özellikle genç yaştaki kişiler gözlüklerin estetik duruşundan ve lenslerin göze verdiği rahatsızlıklardan (göz kuruluğu) oldukça rahatsız ve hayatları boyunca bu yardımcı araçları kullanmak istemiyorlar. Hayatının geri kalanını gözlük veya kontakt lens yardımıyla geçirmek istemeyen kişiler “göz çizdirme ameliyatı” yaptırarak göz derecelerinden kalıcı olarak kurtulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu