LASIK ameliyatı

lasik fiyatları

Dijital hayata geçiş ile birlikte hemen hemen herkeste göz bozuklukları meydana gelmeye başladı. Görme kaybı yaşayan bireyler göz doktoruna muayene olarak rahatsızlıklarının derecesini ve tedavi yöntemini öğrenebilirler. Bazı zamanlarda gözlük ya da lens takılmasının önerildiği gibi eğer hasta bunları kullanmak istemezse ya da doktor ameliyat önerirse lasik ameliyatı sayesinde bireylerin sağlığına kavuşması mümkün olabilir.

Lasik Nedir?

Lasik, odaklanma sorunlarının tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Uzak ve yakın görme probleminin lazer tedavisi ile düzeltilmesidir. Tedavinin başlama tarihi 10 yılı aşmış durumdadır. 18 yaşını geçmiş ve son bir sene içerisinde gözlük numarasında değişiklik olmayan bireyler için uygun bir yöntemdir. Gözdeki kırılma kusurlarının ve gözün yapısının bu yönteme uygun olması gerekmektedir. Bu sebeple lasik tedavisi düşünen hataların detaylı bir muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Hangi Göz Kusurları İçin Yapılabilir?

Miyop, hipermetropastigmat gibi tüm görme kusurları için uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Göz yapısının uygun olduğu sürece 12 dereceye kadar miyop problemini bile düzeltmek mümkündür. Miyop astigmat, karışık astigmat ve de hipermetrop astigmatlar 6 dereceye kadar tedavi edilebilir düzeydedir. Hipermetroplar için ise başarı oranı düşmektedir. Genelde 4 dereceye kadar olumlu sonuç alınmaktadır.

Lasik Tedavisi Öncesi

Kontakt lens kullanan hastalar yumuşak lens ise 1 hafta, sert lens ise 2 hafta önce kullanmayı bırakmalıdır. Ameliyat tarihinden önce gözde çapaklanma veya batma benzeri bir durum oluştuysa mutlaka doktora danışmak gerekir.

Lasik Tedavisi Tekrarlama İhtimali

Tedavi öncesinde yapılacak detaylı testler başarılı bir şekilde yapıldıysa, işinde uzman bir cerrah ile tedavi yapıldıysa ve lazer cihazı iyi ayarlandı ise tekrarlama riski çok azdır. Bazı durumlarda yüksek dereceli hastalar için bir ya da iki derece gerileme ihtimali vardır. Ancak bu 10 derece gibi yüksek dereceler için geçerlidir. Göz tabakası müsait olan hastalar için bu gerileme yeni bir tedavi ile düzeltilebilir.

Lasik Ameliyatı Nasıl Olur?

Öncelikle bu tedavi yönteminde ağrı ya da acı hissedilmediğini söylemek gerekir. İşlem sırasında kısa bir süreyle baskı hissedilebilir. Ameliyat oldukça kısa sürer ve iki göze de art arda yapılır.

  • Uyuşturucu bir damla kullanılarak göz uyuşturulur.
  • Göz kapağı ve çevresi dezenfekte edilir. Ardından steril bir örtü serilir.
  • Ameliyat boyunca gözlerin açık kalması gerektiği için bir alet ile gözler açık tutulur.
  • Öncelikle korneadan ince bir kapakçık kaldırılır.
  • Kapakçığın altındaki kornea dokusu yeniden şekillendirilir.
  • Kapakçık kornea üzerine yeniden kapatılır.
  • Gözlere antibiyotikli bir damla damlatılır.

Böylelikle ameliyat tamamlanmış olur. Bu işlem yalnızca 10 ya da 15 dakika sürmektedir. Ayrıca hastanın tedavi süresince hiçbir ağrı hissetmemesi de olumlu bir durumdur. Ameliyat sonrası ise yalnızca bir kontrol yeterli sayılmaktadır.

AMERRA tarafından hazırlanan bu 3D video, LASIK ameliyatının gerçekleştirilme aşamalarını daha net bir şekilde anlamanızı sağlayacak.

Lasik ameliyatı sonrası ilk Gün

Tedavinin ilk günü için bulanık görme, yanma, sulanma ya da batma gibi şikayetler oluşabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Doktorun reçete ettiği ilaçların aksatılmadan ve kullanımına uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktora danışmak şartıyla tedavi sonrası baş ağrısı problemi yaşayan hastalar için ağrı kesici kullanımı söz konusu olabilir.

İlk 24 saat boyunca özellikle tozlu ortamdan, ovalamadan, sudan, kaşınmadan uzak kalınmalıdır. Tedavinin ikinci günü ise hasta normal yaşantısına dönebilir. Ancak tedavi sonrasından 3 ya da 6 ay gibi bir süre suni gözyaşı damlası kullanılması gerekmektedir.

Klasik Tedavi İle Lasik Arasındaki Farklar

Daha önce kullanılan klasik tedaviye göre lasik tedavisi her açıdan bir avantaj sağlamaktadır. Öncelikle lasik tedavisi oldukça emniyetlidir. Hastanın ne kadar düzelme yaşayacağı bilinmektedir. Hem tedavi hem de iyileşme süresi oldukça hızlıdır. 5 ya da 10 dakika süren işlem sonrasında hasta hemen görmeye başlayabilir. Başlarda küçük problemler yaşanmasına rağmen 1 ya da 2 gün sonrasında net bir şekilde görebilir. Tedavi sonrası göz kapatılmamaktadır.

Lasik Ameliyatı fiyatı

lasik fiyat - göz çizdirme fiyat

Türkiye’de oldukça ucuz fiyatlara tedavi yapılmaktadır. Önceki yıllarda göz başına 7000TL gibi ücretler alınırken şimdi bu ücretlerin üçte birine düşülmüştür. Ancak çok ucuza tedavinin yapılıyor olması bazı riskler doğurabilir. Düşük ücretli bir tedavi aynı zamanda ayarı iyi yapılmamış ve kalitesiz bir cihaz anlamına da gelebilir. Çünkü lazer cihazları pahalı, ayarlarına dikkat edilmesi gereken ve kolayca bozulabilecek cihazlardır. Fiyat ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma yaptık, lazer göz ameliyatı fiyatları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Fatih Berkay hakkında 23 makale
GozCizdirme.com sitesinin kurucusu ve yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*