Lasik ameliyatı – Lasik Tedavisi

Dijital hayata geçiş ile birlikte hemen hemen herkeste göz bozuklukları meydana gelmeye başladı. Görme kaybı yaşayan bireyler göz doktoruna muayene olarak rahatsızlıklarının derecesini ve tedavi yöntemini öğrenebilirler. Bazı zamanlarda gözlük ya da lens takılmasının önerildiği gibi eğer hasta bunları kullanmak istemezse ya da doktor ameliyat önerirse lasik ameliyatı sayesinde bireylerin sağlığına kavuşması mümkün olabilir.

Lasik Ameliyatı Nedir?

Lasik tedavisi odaklanma sorunlarının tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Uzak ve yakın görme probleminin lazer tedavisi ile düzeltilmesidir. Ülkemizde daha yeni kullanılmaya başlanmış olsa da yurtdışında uzun yıllardır miyop tedavisi için en sık kullanılan yöntemdir.

Lasik Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Peki Lasik ameliyatı Kimlere Yapılır? Lasik ameliyatı miyop, astigmat ve mix astigmat (hem miyop hem astigmat) olan hastalar için yapılabilir. Lasik ameliyatı olmanın diğer koşulları ise 18 yaşını geçmiş olmak ve son bir sene içerisinde gözlük numarasında 0.50’den fazla değişiklik olmamasıdır. Gözdeki kırılma kusurlarının ve gözün yapısının (Kornea kalınlığının) bu yönteme uygun olması gerekmektedir. Bu sebeple lasik tedavisi düşünen hastaların detaylı bir muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Lasik ameliyatı kaç numaraya kadar yapılır?

Göz yapısı uygun olduğu sürece miyoplarda 10 numaraya kadar astigmatlarda ise -6 numaraya kadar yapılabilir. Miyop astigmat, mix astigmat ve de hipermetrop astigmatlar 6 dereceye kadar tedavi edilebilir düzeydedir. Hipermetroplar için ise başarı oranı düşmektedir. Genelde 4 dereceye kadar olumlu sonuç alınmaktadır.

Lasik Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler – Lasik Ameliyatına Hazırlık

Lasik ameliyatı öncesi yapılması gerekenler:

  • Kontakt lens kullanan hastalar yumuşak lens ise 1 hafta, sert lens ise 2 hafta önce kullanmayı bırakmalıdır.
  • Ameliyat tarihinden önce gözde çapaklanma veya batma benzeri bir durum oluştuysa mutlaka doktora danışmak gerekir.

Lasik Tedavisi Tekrarlama İhtimali

Tedavi öncesinde yapılacak detaylı testler başarılı bir şekilde yapıldıysa, işinde uzman bir cerrah ile tedavi yapıldıysa ve lazer cihazı iyi ayarlandı ise tekrarlama riski çok azdır. Bazı durumlarda yüksek dereceli hastalar için bir ya da iki derece gerileme ihtimali vardır. Ancak bu 10 derece gibi yüksek dereceler için geçerlidir. Göz tabakası müsait olan hastalar için bu gerileme yeni bir tedavi ile düzeltilebilir.

Lasik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle lasik ameliyatı ağrı ya da acı hissedilmeyen bir ameliyattır. Ameliyat sırasında baskı hissedilebilir. Ameliyat oldukça kısa sürer ve iki göze de art arda yapılır.

  • Uyuşturucu bir damla kullanılarak göz uyuşturulur.
  • Göz kapağı ve çevresi dezenfekte edilir. Ardından steril bir örtü serilir.
  • Ameliyat boyunca gözlerin açık kalması gerektiği için bir alet ile gözler açık tutulur.
  • Öncelikle korneadan ince bir kapakçık kaldırılır.
  • Kapakçığın altındaki kornea dokusu yeniden şekillendirilir.
  • Kapakçık kornea üzerine yeniden kapatılır.
  • Gözlere antibiyotikli bir damla damlatılır.
  • Liste hazırlanırken MayoClinic sayfası kaynak olarak kullanılmıştır.

Böylelikle ameliyat tamamlanmış olur. Bu işlem yalnızca 10 ya da 15 dakika sürmektedir. Ayrıca hastanın tedavi süresince hiçbir ağrı hissetmemesi de olumlu bir durumdur. Ameliyat sonrası ise yalnızca bir kontrol yeterli sayılmaktadır.

Lasik ameliyatı sonrası

Lasik ameliyatı sonrası bulanık görme, yanma, sulanma, ışığa karşı aşırı hassasiyet ya da batma gibi şikayetler oluşabilir. Bu şikayetler bir veya iki gün sürebilir ve bu gayet normal, endişe etmenizi gerektirmeyen bir durumdur. İyileşme süreci tamamlanasıya kadar güneş ışığına maruz kalıyorsanız muhakkak güneş gözlüğü takmalısınız. Bunların yanı sıra ameliyat sonrasında doktorun reçete ettiği ilaçların aksatılmadan ve kullanımına uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktora danışmak şartıyla tedavi sonrası baş ağrısı problemi yaşayan hastalar için ağrı kesici kullanımı söz konusu olabilir.

Lasik ameliyatı sonrası ilk 24 saat boyunca özellikle tozlu ortamdan uzak durmalı, gözlerinizi ovalamamalı veya kaşımamalısınız. Lasik ameliyatı sonrası Tedavinin ikinci günü ise hasta normal yaşantısına dönebilir. Ancak tedavi sonrasından 3 ya da 6 ay gibi bir süre suni gözyaşı damlası kullanılması gerekmektedir.

Klasik Tedavi İle Lasik Arasındaki Farklar

Daha önce kullanılan klasik tedaviye göre lasik tedavisi her açıdan bir avantaj sağlamaktadır. Öncelikle lasik tedavisi oldukça emniyetlidir. Hastanın ne kadar düzelme yaşayacağı bilinmektedir. Hem tedavi hem de iyileşme süresi oldukça hızlıdır. 5 ya da 10 dakika süren işlem sonrasında hasta hemen görmeye başlayabilir. Başlarda küçük problemler yaşanmasına rağmen 1 ya da 2 gün sonrasında net bir şekilde görebilir. Tedavi sonrası göz kapatılmamaktadır.

Lasik Ameliyatı fiyatı

Türkiye’de oldukça ucuz fiyatlara tedavi yapılmaktadır. Önceki yıllarda göz başına 7000TL gibi ücretler alınırken şimdi bu ücretlerin üçte birine düşülmüştür. Ancak çok ucuza tedavinin yapılıyor olması bazı riskler doğurabilir. Düşük ücretli bir tedavi aynı zamanda ayarı iyi yapılmamış ve kalitesiz bir cihaz anlamına da gelebilir. Çünkü lazer cihazları pahalı, ayarlarına dikkat edilmesi gereken ve kolayca bozulabilecek cihazlardır. Fiyat ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma yaptık, hastanelerin fiyatlarını tek tek araştırarak aşağıdaki yazımızda paylaştık. Muhakkak okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu