Koronavirüs ve Göz sağlığı

Merhaba, bu yazımız son zamanlarda bütün dünyanın odak noktası olan ve adeta herkesin elini kolunu bağlayan, sosyal aktiviteyi tamamiyle bitiren Koronavirüs ve göz sağlığı arasında ilişki olacak.

Son zamanlarda özellikle göz doktorları ve tüm sağlık uzmanlarının görüşüne göre gözlerimiz yeni tip Koronavirüs (Covid-19) hastalığının yayılmasında büyük bir rol oynuyor. The New England Journal Of Medicine’nin yayınladığı istatistiklere göre ise Çin’de Koronavirüs teşhisi koyulan 1099 hastanın yaklaşık %1’inde göz kızarıklığı (konjonktivit) görüldü.

Virüsün yayılmaması için uzmanlar ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize eliniz ile temas edilmemesini öneriyor. Son zamanlarda maskeden ziyade yüz siperliği kullanılmasının en büyük sebebi de gözlerimizi korumak olarak görülüyor. Yüz siperlikleri koronavirüs salgınının yayılmasını azaltmakta önemli bir rol üstleniyor.

Yeni tip koronavirüs ve göz ilişkisi

Aslında buna doğrudan bir cevap veremeyiz, çünkü yeni tip koronavirüsün gözlerinizle olan ilişkisi biraz karışık.

Bilindiği gibi, koronavirüs öksürme, hapşırma ve solunum yolu gibi sebeplerle bulaşıyor. Özellikle çok kişinin ziyaret ettiği yerlerde bulunan kapı kolları, masa gibi eşyalara dokunduktan sonra elinizi ağzınıza, burnunuza veya gözünüze değdiğiniz zaman virüsün bulaşma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu tüm uzmanlar tarafından söyleniyor. Bu nedenle bu tarz bir durumda ellerinizi yüzünüzle temas etmemeli ve hemen en az 30 saniye boyunca yıkamalısınız.

Gözlerinizi korumak için ne yapmalısınız?

Yüz siperliği kullanmak veya gözlük kullanmak gözlerinizle teması oldukça azaltır, hatta yok eder diyebiliriz. Uzmanlar maskeden ziyade yüz siperliği veya maske kullanılacaksa beraberinde bir gözlük kullanılmasını tavsiye ediyor. Gözlükler ellerinizin gözünüzle temas etmesini engellemek için muhteşem bir araç!

Lensler yerine gözlük kullanın

Evet, yanlış duymadınız. Yüzünüzle teması en az seviyeye indirebilmek için kontakt lens kullanımına bir süre ara verebilirsiniz.

Göz kızarıklığı koronavirüs belirtisi olabilir

Amerikan Oftalmoloji akademisinin paylaştığı bilgilere göre göz kızarıklığı koronavirüs belirtisi olabilir. (Kaynak)

Bunun yanı sıra diğer koronavirüs belirtileri ise şu şekilde;

  • Yüksek ateş
  • İshal ve mide bulantısı
  • Nefes darlığı, solunum güçlüğü
  • Boğaz ağrısı
  • Göz Kızarıklığı ( beraberinde çok sık göz yaşarması)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu