Keratokonus

Keratokonus nedir?

Keratokonus gözün öne doğru bombe alması (sivrileşmesi) ile meydana gelen ve görme bozukluğuna sebep olan, erken teşhis edildiği zaman kontrol altına alınabilen fakat tedavi edilmediği zaman kalıcı görme hasarları meydana getiren bir hastalıktır. Yaklaşık olarak her on bin kişinin beşinde görülür.

Keratokonus nedir? Keratokonus

Kimlerde görülür?

Genelde ergenlik döneminde başlar fakat hastalar genelde yirmili yaşlarında bu hastalıktan haberdar olurlar. Bu yaşlarda miyop ve astigmat ile beraber hızla ilerleyebilen bu hastalık 35 yaşından sonra durağan dönemine girer. Daha açık konuşmak gerekirse 35 yaş ve üzerindeyseniz çok nadir ilerleme gösterir. Bu yüzden içiniz rahat olabilir. :)

Neden olur?

İlk söyleyeceğim sebep elbette genetik olacaktır çünkü keratokonus genetik olarak geçme eğilimindedir. Bunun yanı sıra keratokonus oluşumu için genelde gözün bir şekilde baskıya maruz kalması gerekir. Bu çok sık göz ovalaması ve göz kaşımasından kaynaklı veya uzun süre sert lens kullanımı gibi şeylerde görülür. Miyop ve astigmat gibi görme kusurları da sebep olabilir.

Keratokonus belirtileri

  • Görüntü bulanıklığı (özellikle gece araç kullanımında)
  • Görüntü bulanıklığına bağlı baş ağrısı
  • Görüntü yansıması ( örneğin ışıkların yansıması ve buna bağlı ışık hassasiyeti)
  • Gözlerde kızarıklık
  • Gözlerde şişme

Hastalığın belirtileridir.

Keratokonus tedavi yöntemleri

Tedavi hastalığın hangi aşamada olduğuna göre değişiklik gösterir. İlk aşamada görüntü bozukluğu gözlük ile tedavi edilebilir. Gözlük ile tedavi edilemeyen hastalar ise sert lensler ile tedavi edilebilir. Tüm bunlar çözüm olmadıysa son aşama olarak cerrahi yöntemler denenebilir. Bu cerrahi yöntemle göz içine yerleştirilecek küçük bir cihaz ile korneanın sivrileşmesi engellenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu