iLasik Lazer Tedavisi

iLasik Lazer Tedavisi (i-Lasik) nedir?

Günümüz insanının temel problemlerinden birisi olan kırma kusurları, çeşitli şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Başlarda çok problem yaratmasalar da, dereceler artış gösterdikçe, kişinin hayatını önemli ölçüde etkiliyor ve hayat kalitesini düşürüyorlar. Fakat can sıkıcı bu probleme karşı birçok tedavi yöntemi geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam ediyor.

Kırma ve görme kusuru tedavilerinde ilk olarak karşımıza lazer tedavileri çıkıyor. Lazer tedavileri de kendi içinde birçok farklı çeşide ayrılıyor. Kendi içinde de birçok farklı isim ile sunulan lazer tedavilerinin her biri, sadece uygun göz yapısına sahip hastalarda uygulanıyor. Yani lazer tedavileri, kişilerin göz probleminin yanı sıra, göz yapısına göre geliştiriliyor.

Geliştirilen tedavilerden birisi de iLasik Lazer tedavisi. i-Lasik tedavisi ise genellikle daha önce zaten Lasik ameliyatı olmuş kişiler, LASIK ameliyatına uygun olmayan kişiler ve astigmat hastaları için geliştirilmiş bir yöntem. Birçok avantajı bulunmasına karşın, tedavinin etkilerini göstermesini kısmen daha uzun sürebiliyor.

iLasik Lazer ameliyatındaki gelişmeler

Uzun yıllardır kullanılmakta olan bir yöntem olan iLasik lazer tedavisi, son yıllarda birçok gelişme göstererek, çok daha kullanışlı ve başarılı bir hale geldi. Özellikle de tıp sektöründeki gelişme ile birlikte yaşanan bu gelişmeler, iLasik lazer tedavisini birçok kişi için avantajlı bir seçenek haline getirdi.

Ayrıca LASIK olamayan hastalar içinde bir seçenek olan i-Lasik tedavisi, uzman bir doktor kontrolünde uygulandığı sürece oldukça etkili sonuçlar verebiliyor. Bu da, bu tedavi yöntemini diğer yöntemlere göre daha üstün kılıyor ve tedavinin etkinliğini artırıyor.

i-Lasik ameliyatının etkili olduğu kırma kusurları Nelerdir?

Birçok farklı kırma kusuru ile karşılaşmak mümkün. Fakat her bir kırma kusuru için ayrı tedaviler ve ayrı lazer çeşitleri geliştirilmeye devam ediliyor. iLasik lazer tedavisi ise, özellikle astigmat hastaları için geliştirilmiş bir lazer tedavisi. Yani astigmat problemi yaşayan hastalarda daha etkili sonuçlar veren bu tedavi, ayrıca sunduğu avantajlar bakımından da gayet başarılı.

Ayrıca sadece astigmat hastalarına değil, daha önceden lasik ameliyatı olmuş kişilere de uygulanan bu yöntem, daha önceden gerçekleşen tedavinin hatalarını da ortadan kaldırabiliyor. Tedavinin en büyük avantajlarından birisiyse, diğer lazer yöntemlerine göre çok daha net ve başarılı bir görüş imkanı sunuyor olması.

Kimler iLasik Tedavisinden Faydalanabilir?

Özellikle astigmat hastalarının faydalanabileceği bu tedavi yönteminden, diğer kırma kusurlarına sahip kişiler de faydalanabilirler. Hatta daha önceden lazer ameliyatı geçirmiş olanlarında faydalanabileceği bu tedavi yöntemi ile birçok görme sorunu ortadan kaldırılabilir. Fakat tedavi öncesinde doğru tanının konması ve göz yapısının detaylı bir şekilde incelenerek ameliyata karar verilmesi büyük önem taşır. Ancak bu şekilde tedavinin başarılı olması ve görüşün normale döndürülmesi sağlanabilir.

18 yaşını aşan hastaların birçoğu bu yöntemden yararlanabilir ve eski doğal görüşlerini acı çekmeden hızlı bir şekilde kavuşabilirler.

Kimler iLasik Tedavisinden Faydalanamaz?

Birçok göz rahatsızlığı ve problemini etkili bir şekilde çözümleyen i-lasik tedavisi, her ne kadar çoğu insana uygulanabilse de, bazı insanlara uygulanamayabilir. Her tedavide olduğu gibi, bu tedavi yönteminde de uygun göz yapısı ve uygun göz derecelerine sahip olmak büyük önem taşır.

Bu gibi problemlere sahip kişiler, iLasik lazer tedavisinden faydalanamazlar. Fakat doktor tarafından yapılacak muayene de, diğer lazer yöntemlerine yönelebilirler.

iLasik Tedavisinin Avantajları

Birçok ülkede uygulanan ve ülkemiz genelinde de oldukça başarılı şekilde uygulanan bu tedavi, sunduğu avantajlar ile çoğu insan tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Özellikle önceden lazer tedavisi olmuş kişiler için eşsiz bir seçenek olan i-lasik tedavisi, ayrıca birçok kişiye de umut olmaktadır.

Oldukça çeşitli avantajlar sunan bu tedavi yönteminin başlıca avantajı, yüksek dereceli astigmat hastalarına uygulanabilir olması ve kesin sonuçlar vermesidir. Bunun yanı sıra kişiye özel olarak uygulandığı için, gözdeki en küçük kusuru bile gidermesi, tedavinin bir diğer avantajıdır. Bu ve bunun gibi avantajları bulunan i-lasik tedavisinin, sonuçlarını tam olarak vermesi 1 yılı bulabilmektedir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Minimum risk için doğru tetkiklerin yapılması ve gözün doğru şekilde analiz edilmesi, ameliyat öncesinde büyük önem arz ediyor. Çünkü ancak doğru tetkikler ile tedavi başarılı bir şekilde sonuç verebiliyor. Oldukça kısa bir ameliyat süresine sahip olan İ-lasik tedavisinde, ameliyat ortalama 20-25 dk içerisinde son buluyor. Ameliyat sonrasında ise hasta, net ve puslu arasında bir görüşe sahip oluyor. Ameliyatın hemen bitiminde ise, göz yıkanıyor ve gerekli ilaçlar damlatılarak hasta taburcu ediliyor. Fakat taburcu edilen hastanın, evde ve dışarıda dikkat etmesi gereken birçok nokta ve bir süre düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar bulunuyor. Doktor tarafından reçete edilen bu ilaçlar, ayrıca damlalar ile de destekleniyor ve gözün en kısa sürede toparlaması sağlanıyor. Böylelikle hasta hızlı bir şekilde iyileşiyor ve net görüşe kavuşuyor.

Kullanılan Kaynaklar : https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/goz-lazer-cesitleri/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu