Görmeye Yardımcı Araçlar

Gözlük cam çeşitleri

Bir gözlük alacaksınız ve alacağınız gözlüğün cam özelliklerini merak mı ediyorsunuz? O halde bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda gözlük cam çeşitlerini inceleyecek ve size gözlük cam çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.

Mineral Cam

Çok eskiden beri kullanılan bir cam türüdür. Fakat günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Sebebi ise mineral camların çok çabuk çatlama yapması ve çok çabuk kırılmasıdır. Aynı zamanda mineral camların ağır olması ve bu sebeple çerçevenin burun kısmına baskı yapması da mineral camın artık tercih edilmemesinin en önemli nedenlerindendir.

Organik Cam

Günümüzde en çok tercih edilen cam türüdür. Organik camların çok tercih edilmesinin sebebi ise mineral cama göre çok daha hafif olması ve kolay kolay kırılmamasıdır. Organik camların üzerine basmadığınız sürece düşme veya hafif şiddette darbelerde kırılma ihtimali çok düşük diyebiliriz.

Polikarbon cam

Kırılmalara karşı direnci ile özellikle camlarının kırılmamasını isteyen kişilerin tercih ettiği cam çeşididir. Polikarbon camlar çok ağır bir darbe almadığı sürece kırılmazlar bu yüzden kullanıcılar polikarbon cam tercih edebilirler. Fakat kırılmamazlık gibi bir avantajı olsa dahi polikarbon camlar ham maddeleri gereği kırılmaz bir cam olmadıkları için üretim esnasında ham madde sıkıştırılır ve bu sayede camın kırılmaya direnci arttırılır. Bu sıkıştırma işlemi camın görüş netliğini az da olsa düşürmektedir. İlla kırılmaz bir cam istiyorsanız görüş netliğini düşürmemek için Trivex cam tercih edebilirsiniz.

Trivex cam

Trivex camlar tıpkı polikarbon camlar gibi kırılmaya dirençli camlardır, hatta kırılmaz camlardır. Trivex camlarda kırılmazlık garantisi mevcuttur. Yani cam kırılırsa garanti kapsamından değiştirilebilir. Ham maddesi gereği kırılmaz bir cam olduğu için trivex camlarda polikarbon camlar gibi görüş kaybı yaşamazsınız.

Kolormatik Cam

Güneşe karşı fazla hassasiyet olan kişilerin tercih ettiği camlardır. Kolormatik camlar güneş ışığına bağlı olarak dışarıda güneş gözlüğü kadar koyulaşır ve içeriye girdiğinizde beyazlaşır.

Progresif cam

Progresif camlar miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının yanı sıra 40 yaşını geçmiş ve presbiyop ile karşı karşıya kalmış kişilerin tercih ettiği camdır. Halk arasında uzak-yakın ikisi bir arada cam olarak bilinir. Bu camlarda üst kısımdan uzağı net görürsünüz alt kısımdan ise yakın yani okuma mesafesini net görürsünüz.

Antirefle cam

Antirefle camlar gözleri UV ışığından korumak ve dinlendirmek için kullanılır. Antirefle camlar televizyon,bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların fazla kullanılması sonucu gözünüzün maruz kaldığı zararlı UV ışıklarından gözlerinizi korur. Bunun yanı sıra yaşarma,yanma ve batma gibi şikayetleriniz varsa bunlara karşı gözünüzün dinlenmesini sağlar.

Daha Fazla Göster

Fatih Berkay

GozCizdirme.com sitesinin kurucusu ve yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

GozCizdirme.com sitesi reklam gelirleri ile finanse edilmektedir. Sitemize erişim sağlayabilmek için lütfen reklam sunumunu engelleyen eklentileri devre dışı bırakın.