Göz kuruluğu nedir? Göz kuruluğu neden oluşur?

Göz kuruluğu nedir ve nasıl oluşur?

İlk olarak bu sorumuzun cevabıyla başlayalım.Göz kuruluğu gözyaşının eksik olması ve vücut tarafından salgılanamaması anlamına gelir. Gözümüzün önünde olan ve gözümüzü koruyup besleyen gözyaşının eksikliği kuru göz sendromu yani göz kuruluğuna sebep olur.

Neden olur?

Konu hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi şüphesiz bu. Göz kuruluğunun birden fazla nedeni olabilir ve bu nedenler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Bilgisayar,tablet,telefon gibi ekranların fazla kullanımı : Bu cihazların neden olduğu UV ışıkları yüzünden gözlerinizde yorgunluk oluşur ve bu yorgunluğa bağlı yaşarma, sulanma gibi şikayetler ortaya çıkar. Aynı zamanda uzun süre bu ekranlara odaklanmak göz kırpmanızı engeller. Göz kırpması normalden daha az olduğu zaman gözlerinizde gözyaşı oluşmaz ve göz kuruluğuna sebep olur.

Yakın mesafeye çok fazla odaklanmak : Örneğin kitap okumak, ders çalışmak, el işi yapmak gibi gün içinde yakın mesafeye çok fazla odaklanmanız göz kırpmanıza engel olur ve yukarıda bahsettiğimiz gibi göz kırpması az olduğu zaman gözlerinizde gözyaşı oluşmaz ve kuruluğa sebep olur.

Uzun süre kontakt lens kullanımı : Uzun süre kontakt lens kullanımı göz kuruluğuna sebep olabilir. Bu nedenle kontakt lens kullanan kişilere lens ile beraber bir adet suni gözyaşı damlası kullanmasını tavsiye ederim.

Çevresel faktörler : Toz,rüzgar,duman gibi çevresel faktörlere karşı hassasiyetiniz varsa kuruluk meydana gelebilir. Bu yüzden olabildiğince bunlardan uzak durmalısınız.

Alerji : Kullanmış olduğunuz herhangi bir göz damlası veya merhemine karşı alerjiniz varsa bu kuruluk sebebi olabilir.

Göz kuruluğunun belirtileri

  • Sık olarak gözünüzde yanma veya batma şikayetleri
  • Göz kaşıntısı
  • Kontakt lens kullanımı varsa lens kullanmakta zorluk çekmek
  • Göz yorgunluğu

en önemli belirtilerdir. Bu belirtilerden birine veya birden fazlasına sahipseniz bir göz doktoruna görünmenizde fayda var.

Göz kuruluğu tedavisi

Kuruluk henüz başlangıç aşamasındaysa tedavi için suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bunların kullanım amacı gözünüzü sürekli nemli tutabilmenizdir. Kuruluk belli bir seviyeyi geçtiyse ve damla ile tedavi edilemeyecek aşamaya geldiyse gözyaşının boşaldığı kanal lazer ile yapılan cerrahi bir operasyonla kapatılabilir ve gözyaşı eksikliği giderilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu