Göz kanlanması nedir? Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanması nedir? Göz Kanlanması neden olur?

Göz kanlanması, gözümüzün beyaz bölümünün önünü örten ve konjoktiva olarak adlandırılan zar tabakasının yüzeyinde bulunan damarların genişlemesi veya çok az rastlanılan bir durum olsa da bu damarların çatlamasından kaynaklanır. Bu damarların genişlemesi veya çatlaması göz kanlanmasına neden olur. Göz kanlanması genelde tek bir gözde değil her iki gözde birden olur.

Göz kanlanması neden olur?

Göz kuruluğu,alerji,enfeksiyon veya göze alınan herhangi bir darbeden kaynaklı olabilir. Bunların dışında ;

Az uyumak : Yeterince uyumamak, gözlerinizde yorgunluk oluşturur ve bu yorgunluğa bağlı göz kanlanması oluşur.

Uzun süre televizyon ve bilgisayar kullanmak : Uzun süre televizyon,bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazların UV ışığına maruz kalmak hem gözlerde yorgunluk oluşturduğu için bu yorgunluğa bağlı göz kanlanması oluşur.Aynı zamanda bu cihazlarla vakit geçirirken yeterince gözümüzü kırpmadığımız için göz yaşarması fazla olur ve buna bağlı olarak göz kanlanması oluşur.

Alkol tüketimi : Fazla alkol tüketimi göz için gerekli olan vitaminlerin emilimini engellediği için göz kanlanması oluşur. ( A ve B vitamini)

Kontakt lens kullanımı : Kontakt lens kullanımı gözde kuruluğa sebebiyet verir bu kuruluğa bağlı göz kanlanması oluşur.

Göz kanlanması ile beraber gerçekleşebilen belirtiler
  • Göz ağrısı
  • Göz yaşarması
  • Gözde şişme
  • Görüntünün bulanıklaşması
Göz kanlanmasının tedavisi

Göz kanlanması genelde dinlenme sonucunda kendiliğinden geçer fakat kendiliğinden geçmeyen göz kanlanmaları doktorunuzun reçete edeceği damlalar ile tedavi edilebilir. Bunun dışında evdeyken gözünüze buz tedavisi uygulayabilir veya gözünüze hafif masaj uygulayabilirsiniz. Tedavi süreci ise genelde 1-2 gün gibi kısa bir süreçtir. Bu sürede tedavi edilmeyen göz kanlanması rahatsızlığı için doktorunuzda tekrar görüşmenizi tavsiye ederiz. Göz kanlanması her ne kadar sık rastlanılan ve endişe edilmemesi gereken bir rahatsızlık olsa da elbette diğer göz hastalıklarının belirtisi de olabilir. İhmal etmemekte ve üzerine gitmekte kesinlikle fayda var.


Fatih Berkay hakkında 23 makale
GozCizdirme.com sitesinin kurucusu ve yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*