Göz kanlanması Neden Olur?

Göz kanlanması; gözümüzün beyaz bölümünün önünü örten ve konjoktiva olarak adlandırılan zar tabakasının yüzeyinde bulunan damarların genişlemesi veya çok az rastlanılan bir durum olsa da bu damarların çatlamasından kaynaklanır. Bu damarların genişlemesi veya çatlaması göz kanlanmasına neden olur. Göz kanlanması genelde tek bir gözde değil her iki gözde birden olur.

Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanması neden olur sorusuna en az 5 farklı cevap verilebilir;

Alerji veya enfeksiyon: Alerji ve enfeksiyon göz kanlanması nedenleri arasında en başta yer alıyor. Alerji ve enfeksiyona bağlı göz kanlanması için doktorunuzun reçete ettiği göz damlaları ile tedavi uygulayabilirsiniz.

Kontakt lens kullanımı: Lens takınca göz kanlanması oluşabilir. Bu geçici bir süredir ve kendiliğinden geçer. İyileştirmeyi hızlandırmak için göz kanlanması damlaları kullanılabilir.

Uykusuzluk: Yeterince uyumamak göz yorgunluğuna sebep olabilir.

Uzun süre ekrana bakmak: Uzun süre ekrana bakmak göz yaşarmasına sebep olur ve buna bağlı göz kuruluğu gerçekleşebilir. Göz kuruluğu göz kanlanması nedenleri arasında yaygın görülür.

Alkol Tüketimi: Alkol tüketimi vücutta B vitamini eksikliğine yol açar ve B vitamini eksikliği göz kanlanmasına neden olabilir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Göz kanlanması genelde dinlenme sonucunda kendiliğinden geçer fakat kendiliğinden geçmeyen göz kanlanmaları doktorunuzun reçete edeceği damlalar ile tedavi edilebilir. Bunun dışında evdeyken gözünüze buz tedavisi uygulayabilir veya gözünüze hafif masaj uygulayabilirsiniz. Tedavi süreci ise genelde 1-2 gün gibi kısa bir süreçtir. Bu sürede tedavi edilmeyen göz kanlanması rahatsızlığı için doktorunuzda tekrar görüşmenizi tavsiye ederiz. Göz kanlanması her ne kadar sık rastlanılan ve endişe edilmemesi gereken bir rahatsızlık olsa da elbette diğer göz hastalıklarının belirtisi de olabilir. İhmal etmemekte ve üzerine gitmekte kesinlikle fayda var.

Göz Kanlanmasına Bağlı Yaşanan Diğer Sorunlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu