Excimer Lazer Tedavisi

Excimer Lazer Tedavisi

Gözlerimizde yaşanan kırma kusurları, özellikle son yüz yılın en büyük problemlerinden birisidir. Neredeyse 10 insanın 8’inde görülen bu kırma kusurları kişilerin hayat kalitelerini düşürüyor.

Özellikle de en sık rastlanılan kırma kusurlarından olan miyop, birçok insanın hayatını kabusa çevirmektedir. Fakat kırma kusurlarının, bu denli sık rastlanılan bir problem olmasına karşın tedavileri de bulunmaktadır. Birçok farklı tedavi yöntemi bulunduğu gibi, bu yöntemlerden en sık tercih edileni lazer tedavidir. Excimer Lazer tedavisi kırma kusurlarının tamamen tedavi edilmesini sağlayan en eski ve en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

Lazer tedavide kendi içinde çeşitlere ayrılmakta, fakat uzun yıllar kullanılan ve en yüksek başarı oranına sahip olan excimer lazer olarak, sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu tedavi yönteminde lazer, korneanın altında yer alan tabakaya uygulanır ve bu tabak üzerinde bir düzelteme işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonrası hasta, kısa bir süre sonra doğal görüşüne kavuşur ve tedavi, ortalama 1 yılda tam olarak sonuç verir.

Excimer Lazer Hangi Kırma Kusurlarında Etkili?

Oldukça başarılı bir yöntem olan ve uzun yıllardır kullanılan excimer lazer yöntemi, ancak uygun hastalara yapılabilir. Hastanın göz dereceleri ve hastalık geçmişi ile beraber, göz değerleri ameliyatın başarısında rol oynar. Fakat genel olarak birçok insana uygun olan bu tedavi yöntemi, çoğu kırma kusurunda da etkili sonuçlar verir.

Başlıca kırma kusurlarının çoğunda kullanılan bu yöntem şu 3 kırma kusurunda sıklıkla tedavi edici olarak kullanılır;

Bu üç kırma kusurunda yıllardır başarılı bir şekilde uygulanan excimer lazer tedavisi, günümüz modern hastanelerinde de oldukça başarılı ve çok daha gelişmiş bir şekilde uygulanıyor.

Excimer Lazer Kimlere Uygulanabilir?

Birçok farklı kırma kusuru üzerinde, 30 yılı aşkın bir süredir kullanılan excimer lazer yöntemi, özellikle miyop ve astigmat hastaları üzerinde etkilidir. Ayrıca tedavinin etkili olması, kişinin başta retina kalınlığı olmak üzere birçok farklı değerine bağlıdır.

Birçok farklı değere bağlı olarak etkinliği değişen bu tedavi yöntemi, günümüz doktorları tarafından ancak uygun hastalara uygulanmakta, bu da tedavinin başarısını ve tedaviye olan güveni artırmaktadır. Fakat bu tedavi için uygun göz yapısına sahip olmayan kişiler, farklı lazer metotlarına yönelebilir ve kırma kusurlarından kurtulabilirler.

Kişilerin bu tedavi yöntemi için uygun olup olmadıkları, ameliyat öncesi derin bir göz taraması ve çeşitli kontroller sonucu belirlenir. Ayrıca hastanın diğer semptomları da göz önünde bulundurularak bu tedavi uygulanır.

Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Toplamda 10-15 dakika kadar bir sürede gerçekleşen excimer lazer ameliyatı, damla anestezi ile gerçekleştirilir. Yani hasta ameliyat boyunca uyanık tutulur ve göz bölgesi uyuşuk olduğu için herhangi bir acı hissetmez.

Ameliyat başlangıcında uygulanan ve kornea kaldırma işleminde kullanılan mekanik cihaz da, kesim sırasında hastaya herhangi bir rahatsızlık vermez. Bu da ameliyatın konforlu bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanır.

Oldukça kısa süren excimer lazer ameliyatı, ameliyat sonrasında kısa bir sürede toparlanma imkanını da hastaya tanır. Bu da kişinin doğal ve net görüşüne daha çabuk kavuşmasını sağlar.

Excimer Lazer Avantajları Nelerdir?

Birçok avantajı bulunan bu tedavi yöntemi, dünyada en çok kullanılan ve en çok güvenilen kırma kusuru tedavisidir. Neredeyse her ülkede uygulanan bu tedavi yöntemi, ülkemizde de profesyonel ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Oldukça kaliteli bir tedavi yöntemi olan excimer lazer, ayrıca hastalar için birçok avantaj sunar.

İşte excimer lazerin sunduğu birkaç avantaj;

  • Kolay ve acısızdır,
  • Uygulanabilirlik bakımından diğer lazer tedavilerden üstündür,
  • Hızlı ve etkili şekilde uygulanabilir,
  • Kısa sürede başarılı sonuçlar verir.

Bunlar, excimer lazerin sunduğu başlıca avantajlardır. Tedavinin, bunlar dışında da birçok avantajı bulunur.

Excimer Lazerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oldukça etkin ve başarılı bir tedavi yöntemi olan excimer lazer, hastalar için umut vaat eden bir tedavi yöntemi. Özellikle de miyop hastalarında başarılı ile uygulanan bu tedavi yöntemi, diğer kırma kusurları üzerinde de oldukça etkili bir şekilde uygulanıyor.

Fakat bu tedavi yöntemi olunurken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken noktaların en başındaysa, güvenilir hastane ve güvenilir doktor geliyor. Bunların yanı sıra göz yapısının uygun olması da bu tedavi yönteminin başarılı olmasında büyük rol oynuyor.

Tedavi Sonrası Süreç

Ameliyat öncesindeki süreç kadar, ameliyat sonrasındaki süreç de, tedavinin etkili olması için büyük önem taşıyor. Bu ameliyatı olan kişilerin, ameliyat sonrasında dikkat etmeleri gereken birçok nokta bulunuyor. Dikkat etmeleri gereken noktalardan en önemlisi ise, doktor tarafından düzenlenen damla ve ilaçların zamanında ve eksiksiz olarak kullanılması. Bunun dışında ameliyatı olan kişilerin, 1 veya 2 hafta kadar açık havada güneş gözlüğü kullanmaları gerekiyor.

Bu süreç boyunca oldukça hassas bir duruma gelen gözler için, beslenme ve uyku düzenine de dikkat edilmesi ve düzenli bir yaşam biçimi edinilmesi gerekiyor. Şayet, bütün her şeye dikkat edilirse gözler 1 yıla kadar kendini tamamen toparlıyor ve net bir görüşü kişiye sunuyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu