Astigmat nedir? Astigmat tedavisi ve Astigmat belirtileri

Astigmat - Astigmat Belirtileri

Merhaba, bir önceki Miyop nedir? yazımızdan sonra bu yazımızın konusu bir diğer görme ve kırma kusuru olan astigmat olacak. Astigmat nedir? Astigmat belirtileri nelerdir? gibi tüm soruları cevaplayacak ve Astigmat tedavisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda paylaşacağız. İyi okumalar.

Astigmat nedir?

Astigmat korneanın şekil bozukluğundan kaynaklanan ve sık rastlanılan bir kırma kusurudur. Sağlıklı bir kişinin korneası (kornea; gözün ön yüzeyinde bulunan saydam tabaka)tam yuvarlak şeklinde olurken astigmatlı bir kişinin korneası elips şeklinde olur. Bu şekil bozukluğuna bağlı olarak kişilerde hem uzak hem de yakın görüntüde bulanıklık ve ışığa karşı hassasiyet oluşur. Öyle ki görüntü bulanıklığından sonra kişilerin en çok şikâyet ettiği şey özellikle araç kullanırken ışıkların yansıma yapmasıdır.

Resim 1-) Sol tarafta görüldüğü gibi sağlıklı gözde kornea olması gerektiği gibi tam yuvarlak şeklinde. Sağ tarafta görülen ise astigmatlı bir göz; kornea yuvarlak olması gerekirken yumurta şeklinde.

Astigmat belirtileri ve Astigmat tedavisi

Astigmat neden olur?

Astigmat genelde genetik faktörlerden dolayı doğuştan oluşur fakat bunun dışında sonradan da astigmat oluşma nedenleri vardır. Bu nedenleri sıralamamız gerekirse;

  1. Genetik; Yukarıda da söylediğimiz gibi astigmat yüksek ihtimalle genetik faktörler sebebiyle oluşur.
  2. Göz ameliyatları; Gözünüzde katarakt veya keratokonus gibi göz hastalıkları varsa ve bu sebeple cerrahi bir operasyon geçirdiyseniz, operasyon sonrasında astigmat oluşma ihtimali vardır.
  3. Göze alınan ağır bir darbe veya beyin sarsıntısı; Gözünüze alacağınız şiddetli bir darbe veya ciddi bir beyin sarsıntısı sonucu da astigmat oluşabilir.

Bunlar astigmatın oluşma nedenleridir.

Astigmat belirtileri nelerdir?

Astigmat bulanık veya çift görme, ışığa karşı hassasiyet veya ciddi bir baş ağrısı olarak belirti gösterebilir. Bu belirtilerin hepsi aynı anda görülebildiği gibi sadece birisi de görülebilir.

1-) Bulanık veya çift görme: Tüm görme ve kırma kusurlarında olduğu gibi astigmat olan kişilerde görüntünün bulanıklığından veya çift görmeden şikayetçilerdir. Fakat astigmatı diğer görme kusurlarından ayıran noktayı bilmek gerekir. Astigmatı olan bir kişi hem uzak hem yakın görüntüde bulanıklıktan şikayetçidir. Miyoplarda sadece uzak, hipermetroplarda ise sadece yakın mesafede görüntü bulanıklığı oluşur.

2-) Işığa karşı hassasiyet: Astigmatın en az görüntü bulanıklığı kadar kendisini hissettiren belirtisi ışığa karşı hassasiyettir. Astigmatı olan kişiler özellikle loş ışıklı ortamlarda ve gece araç kullanımında ışığın yansıma yapmasından şikayetçi olurlar. Belki de astigmatı olan bir kişiden en çok duyduğumuz cümle “gece araç kullanırken, karşıdan gelen bütün araçlar uzunları yakmış gibi geliyor” olabilir.

3-) Göz yorgunluğu; Görüntü bulanıklığı ve ışıklara karşı hassasiyete bağlı olarak göz yorgunluğu oluşma ihtimali çok yüksektir. Bu göz yorgunluğu, gözde yaşarma veya batma gibi şikayetlerle kendisini hissettirir.

4-) Göz çevresinde ve baş çevresinde ağrı; Aslında görüntünün gördüğümüz netlikte olmadığını ve ışığın bizim gördüğümüz gibi olmadığını gözünüz sizden iyi biliyor. Gözünüz görüntüyü netleştirmeye çalıştıkça baş ve göz çevresinde ciddi bir ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Bu baş ağrısı bazen katlanılamaz bir seviyeye gelebilir. Bir diğer bilmeniz gereken şey ise astigmat ve migrenin karıştırılması. Astigmat ve migren ağrıları birbirine benzerlik gösterebilir ayırt etmek için ikisi arasındaki farkın iyi bilinmesi gerekiyor. (Kaynak)

Astigmat teşhisi

Astigmat teşhisi basit bir göz muayenesi sonucunda yapılabilir. Muayeneyi yapan hekim, öncelikle bilgisayar ölçümü ile göz derecelerinizi tespit eder daha sonra o dereceleri veya yakın dereceleri sizin denemenizi sağlar. Muayene sonunda sizin en rahat hissettiğiniz dereceyi size reçete eder ve astigmat teşhisi yapılmış olur.

Astigmat tedavisi

Tıpkı miyop ve hipermetropi de olduğu gibi astigmatın da tedavisi mümkündür. Tedavi gözlük veya kontakt lens ve göz çizdirme ameliyatı  ile yapılabilir.

1-) Gözlükler ve kontakt lensler; Gözlükler ve kontakt lensler gibi yardımcı araçlar ile astigmat şikayetleri ortadan kaldırılabilir. Kullanım devam ettiği süre boyunca herhangi bir şikâyet olmaz fakat kullanım durduğu zaman yukarıda bahsettiğimi şikayetler tekrar başlayabilir.

2-) Göz çizdirme (Lazerle göz ameliyatı); Bu ameliyat herhangi bir yardımcı araç kullanmadan, doğal bir şekilde bütün şikayetlerin ortadan kalkmasını isteyen kişilerin tercih ettiği tedavi yöntemidir.  Son yıllarda en çok tercih edilen bu tedavi yöntemi ile korneanın şekil bozukluğu giderilir. Gözlük, lens gibi görmeye yardımcı araçlar veya baş ağrıları, göz yorgunluğu gibi yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bütün şikâyetler kalıcı olarak ortadan kaldırılabilir.

Online Astigmat Testi

Bu Online Astigmat Testi, GozCizdirme.com ekibi tarafından hazırlanmıştır. Siz de online astigmat testine katılarak 5 dakika içerisinde astigmatınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Online astigmat testi ücretsizdir, testi başlatırsanız test yeni sekmede açılır.

TESTİ BAŞLAT

Sağlıklı günler.


Fatih Berkay hakkında 23 makale
GozCizdirme.com sitesinin kurucusu ve yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*