Astigmat nedir? Astigmat tedavisi ve Astigmat belirtileri

Merhaba, bir önceki Miyop nedir? yazımızdan sonra bu yazımızın konusu bir diğer kırma kusuru olan astigmat olacak. Görme bozukluğunun giderek artmasıyla en sık sorulan sorulardan birisi de “Astigmat Nedir?” sorusu. Bu yazımızda Astigmat nedir? Astigmat Belirtileri ve Astigmat Tedavisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda paylaştık.

Astigmat nedir?

Astigmat nedir sorusunun cevabı; Korneanın şekil bozukluğundan kaynaklanan ve en sık görülen kırma kusurudur. Sağlıklı bir kişinin korneası (kornea; gözün ön yüzeyinde bulunan saydam tabaka) tam yuvarlak şekilde olurken astigmatı olan bir kişinin korneası yumurta şeklinde olur. Bu şekil bozukluğuna bağlı olarak kişilerde hem uzak hem de yakın görüntüde bulanıklık ve ışığa karşı hassasiyet oluşur. Öyle ki görüntü bulanıklığından sonra kişilerin en çok şikâyet ettiği şey özellikle araç kullanırken ışıkların yansıma yapması ve baş ağrısıdır.

Resim 1-) Astigmat nedir sorusuna bir resim ile cevap verecek olursak; Sol tarafta görüldüğü gibi sağlıklı gözde kornea olması gerektiği gibi tam yuvarlak şeklinde. Sağ tarafta görülen ise astigmatlı bir göz; kornea yuvarlak olması gerekirken yumurta şeklinde.

Astigmat nedir? Astigmat belirtileri ve Astigmat tedavisi
Astigmat Nedir

Astigmat Nasıl Görür?

Astigmat nasıl görür sorusunun en net cevabı aşağıdaki görselde diyebiliriz. Astigmatı olan kişiler cisimleri olduğu gibi değil değil sağa veya yola yayılmış bir şekilde görürler.

Resim-1) Astigmat Nasıl Görür?

astigmat nasıl görür

Astigmat Nedenleri / Astigmat Neden Olur?

Astigmat genelde genetik olarak doğuştan oluşur fakat bunun dışında sonradan da astigmat oluşma nedenleri vardır.

Astigmat neden olur;

  1. Genetik: Yukarıda da söylediğimiz gibi astigmat yüksek ihtimalle genetik faktörler sebebiyle oluşur.
  2. Göz ameliyatları: Gözünüzde katarakt veya keratokonus gibi göz hastalıkları varsa ve bu sebeple cerrahi bir operasyon geçirdiyseniz, operasyon sonrasında astigmat oluşma ihtimali vardır.
  3. Göze alınan ağır bir darbe veya beyin sarsıntısı: Gözünüze alacağınız şiddetli bir darbe veya ciddi bir beyin sarsıntısı sonucu da astigmat oluşabilir.

Bunlar astigmatın oluşma nedenleridir.

Astigmat belirtileri nelerdir?

Astigmat belirtileri; bulanık veya çift görme, ışığa karşı hassasiyet veya ciddi bir baş ağrısıdır. Bu belirtilerin hepsi aynı anda görülebildiği gibi sadece birisi de görülebilir.

1-) Bulanık veya çift görme: Tüm görme ve kırma kusurlarında olduğu gibi astigmat olan kişilerde görüntünün bulanıklığından veya çift görmeden şikayetçilerdir. Fakat astigmatı diğer görme kusurlarından ayıran noktayı bilmek gerekir. Astigmatı olan bir kişi hem uzak hem yakın görüntüde bulanıklıktan şikayetçidir. Miyoplarda sadece uzak, hipermetroplarda ise sadece yakın mesafede görüntü bulanıklığı oluşur.

2-) Işığa karşı hassasiyet: Astigmatın en az görüntü bulanıklığı kadar kendisini hissettiren belirtisi ışığa karşı hassasiyettir. Astigmatı olan kişiler özellikle loş ışıklı ortamlarda ve gece araç kullanımında ışığın yansıma yapmasından şikayetçi olurlar. Belki de astigmatı olan bir kişiden en çok duyduğumuz cümle “gece araç kullanırken, karşıdan gelen bütün araçlar uzunları yakmış gibi geliyor” olabilir.

3-) Göz yorgunluğu; Görüntü bulanıklığı ve ışıklara karşı hassasiyete bağlı olarak göz yorgunluğu oluşma ihtimali çok yüksektir. Bu göz yorgunluğu, gözde yaşarma veya batma gibi şikayetlerle kendisini hissettirir.

4-) Göz çevresinde ve baş çevresinde ağrı; Aslında görüntünün gördüğümüz netlikte olmadığını ve ışığın bizim gördüğümüz gibi olmadığını gözünüz sizden iyi biliyor. Gözünüz görüntüyü netleştirmeye çalıştıkça baş ve göz çevresinde ciddi bir ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Bu baş ağrısı bazen katlanılamaz bir seviyeye gelebilir. Bir diğer bilmeniz gereken şey ise astigmat ve migrenin karıştırılması. Astigmat ve migren ağrıları birbirine benzerlik gösterebilir ayırt etmek için ikisi arasındaki farkın iyi bilinmesi gerekiyor. (Kaynak)

Astigmat Nasıl Anlaşılır?

Astigmat teşhisi basit bir göz muayenesi sonucunda yapılabilir. Muayeneyi yapan hekim, öncelikle bilgisayar ölçümü ile göz derecelerinizi tespit eder daha sonra o dereceleri veya yakın dereceleri sizin denemenizi sağlar. Muayene sonunda sizin en rahat hissettiğiniz dereceyi size reçete eder ve astigmat teşhisi yapılmış olur.

Astigmat tedavisi

Tıpkı miyop ve hipermetropi de olduğu gibi astigmatın da tedavisi mümkündür. Gözlük veya kontakt lens ile görme bozukluğu ve astigmat şikayetleri giderilir. Bunun yanı sıra göz çizdirme ameliyatı ile göz dereceleri sıfırlanır ve astigmat tamamen ortadan kaldırılır.

1-) Gözlükler ve kontakt lensler; Gözlükler ve kontakt lensler gibi yardımcı araçlar ile astigmat şikayetleri ortadan kaldırılabilir. Kullanım devam ettiği süre boyunca herhangi bir şikâyet olmaz fakat kullanım durduğu zaman yukarıda bahsettiğimi şikayetler tekrar başlayabilir.

2-) Göz çizdirme (Lazerle göz ameliyatı); Bu yöntem herhangi bir yardımcı araç kullanmadan, doğal bir şekilde bütün şikayetlerin ortadan kalkmasını isteyen kişilerin tercih ettiği tedavi yöntemidir.  Son yıllarda en çok tercih edilen bu tedavi yöntemi ile korneanın şekil bozukluğu giderilir ve göz dereceleri sıfırlanır. Tedavi hakkında daha detaylı bilgi için “Göz Çizdirme” yazımızı okuyabilirsiniz.

Astigmat Hakkında SSS

Astigmat ilerler mi?

Astigmat göz gelişimi tamamlanasıya kadar (20-22 yaş) ilerleyebilir.

Astigmat Baş Ağrısı Yapar mı?

Astigmat baş ağrısına sebep olabilir, astigmatın neden olduğu baş ağrısı migren ağrısına benzer. Hatta çoğu zaman astigmatın neden olduğu baş ağrıları migren ağrısı zannedilir.

Astigmat Düzelir mi?

Astigmat kendiliğinden düzelmez ancak “göz çizdirme” tedavisi ile göz dereceleri sıfırlanabilir.

Astigmat Gözlük Kullanmazsa Ne Olur?

Astigmatı olan bir kişi gözlük veya lens kullanmadığı takdirde şiddetli baş veya göz ağrıları hisseder.

Astigmat Baş Döndürür Mü?

Astigmat baş dönmesine neden olabilir, özellikle ilk kez gözlük kullanan kişiler veya göz derecesi yükselmiş kişiler yeni dereceye adapte olasıya kadar baş dönmesi yaşarlar.

Online Astigmat Testi

Bu Astigmat Testi, GozCizdirme.com ekibi tarafından hazırlanmıştır. Siz de online astigmat testine katılarak 5 dakika içerisinde astigmatınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu